Connect with us

Gündem

Kafe, Restoran ve Lokantalarda Alınacak Tedbirler Belli Oldu

türes restoran koronavirüs tedbir

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl restoranlarda alınacak koronavirüs tedbirlerini açıkladı.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile mücadelede normalleşme adımları kapsamında restoranların, kafelerin ve lokantaların haziran ayı içerisinde açılması planlanıyor. Bu kapsamda Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, restoranlarda alınacak önlemlerden bahsetti.

Bingöl’ün alınacak tedbirlere ilişkin açıklamaları şu şekilde:

Beyoğlu’nda Eğlence Sektörü Can Çekişiyor: Esnafın Durumu ve Beklentileri

TÜRES: Masalar Arasında 1,5 Metre Mesafe

“Dünyadaki standartların bir çoğunu toparladık ve ilgili kurumlara gönderiyoruz. Aynı zamanda bizim TÜRES’in sosyal medya hesaplarında da paylaşıyoruz. Biz şunu istiyoruz bu standartların devlet ve STK’larla oturup bir sonuca varıp, açılış tarihinden on gün önce açıklanması lazım. Önceden açıklansın ki bu standartlara sektörümüzde hazırlansın. Şu an da bizim yaptığımız araştırmalar doğrultusunda daha önce masalar arasında yarım metre olan mesafe şuan bir buçuk metre olacak.”

HES Kodu Nedir? Seyahatlerde HES Kodu Dönemi Başlıyor

Tuzluk ve Biberlikler Tek Kullanımlık Olacak

“6 kişi yan yana oturuyorsa aradan bir sandalyeyi çıkaracağız. Ayrıca masalara müşterilerimizin nefesi birbirine gelmeyecek şekilde cam bir paravan yaptırdık. Tuzluklar, karabiberler büyük ihtimalle tek kullanımlık olacak.”

Bayramda 4 Gün 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

Menüler Dijital Olacak

“Garson ve diğer çalışanlarda maske zorunluluğu olacak. Her gelen müşteriye yemekten önce ve sonra kolonya ikram edilecek. Menüler dijitale dönecek. Çatal ve kaşıklar poşetlere girecek. Zaten çatal ve bıçaklar 90 derece sıcaklıkta yıkanıyor.”

Özel Okullarda Ücret İadesi Tartışmaları

Restoranlarda Belirli Bir Kapasite Olacak

“Ayrıca müşterilerimizin ateşi ölçülecek ve rezerveli alınacak. Tabi burada bahçedeki masalar daha avantajlı olacak çünkü müşteriler orada oturmak isteyecek. Bu arada belirlenmedi ama restoranlar da belirli bir kapasite ile açılacak. 100 kişilik restoransa 50 kişilik olarak açılacak”

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir