Connect with us

Ekoloji

Güneş Solar Minimum Döneminde: Mini Buzul Çağı Mı Geliyor?

solar minimum

Bilim insanları Güneş’in ‘büyük solar minimum’ fazına girdiğini duyurdu. En son benzer bir durumun 1650 ile 1715 yılları arasında Mini Buzul Çağı’nda yaşandığı belirtiliyor.

Dünya koronavirüs salgını ile uğraşırken, bilim insanları Güneş’le ilgili önemli bir açıklamada bulundu. 2020 yılında felaketlerle boğuşan insanlık, yeni bir tehlikeyle mi karşı karşıya?

Noam Chomsky: Salgın Atlatılır Ama Sıradaki Felaket Atlatılamayacak

Sera Gazları Büyük Solar Minimum Etkisini Azaltıyor

Uzmanlar Güneş’in bu döneminin Dünya üzerinde yeni bir buzul çağı yaratamayacağını, bunun sebebinin de küresel iklim değişikliği olduğunu duyurdu. NASA’nın makalesinde, “Fosil yakıtlar kullanıldığı için oluşan sera gazları büyük solar minimumun etkisini azalttı. Güneş’teki bu durum bir yüzyıl boyunca devam etse bile Dünya ısınmaya devam eder çünkü insanlar tarafından oluşturulan sera gazları Dünya’yı ısıtmaya devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

NASA, güneş üzerindeki hareketliliğin ve patlamaların 2014 yılında tavan yaptığını açıklarken 2019’da düşüşe geçildiğini vurguladı. Her ne kadar mini bir buzul çağı yaratamasa da, etkileri üzerine hala çalışmalar sürdürülüyor.

WWF’den Çarpıcı Rapor: Doğanın Yok Oluşu ve Pandemilerin Yükselişi

Maunder Minimum Adı Veriliyor

Solar minimum en az Güneş enerjisi aktivitesinin yaşandığı döneme bilimsel olarak verilen bir isim. Bu dönemde Güneş lekesi ve Güneş patlaması aktivitesi oldukça azalıyor.

Güneş her 11 yılda bir solar maksimum ve solar minimum evrelerine giriyor. Solar minimumun süresi 11 yıldan daha uzun sürerse, Dünya buzul çağına giriyor. Örneğin 1600’lü yıllarda solar minimum süresi uzamış ve Dünya 70 yıl süreyle mini buzul çağı dönemine girmişti. Bu döneme Maunder minimum adı veriliyor.

Solar maksimum evresinde ise Güneş daha çok ısı yayıyor ve Güneş lekelerinin sayısı artıyor.

Su Sıkıntısı Ciddi Boyutlara Ulaştı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir