Connect with us

Ekoloji

Olimpos’u Yok Edecek Plan: Kaçak Yapıların Yasallaştırılması Amaçlanıyor

olimpos yapılaşma sit alanı

Olimpos Koruma İmar Planı yüzünden Türkiye’nin turizm mirası Olimpos’un yapılaşmaya açılabileceği, bölgedeki değerli portakal bahçelerinin de yok olabileceği belirtiliyor.

Olimpos’un sit derecesinin düşürülmesi sonucunda yapılaşmaya açılabileceğini belirten Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi konu hakkında bir rapor yayınladı.

Noam Chomsky: Salgın Atlatılır Ama Sıradaki Felaket Atlatılamayacak

Ebru Manav: Olimpos İçin Asıl Olarak Kaçak Yapıların Yasallaştırılması Amaçlanıyor

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Ebru Manav planın korumayı değil yapılaşmayı artıracağını belirtiyor. İmar planının iptali için dava hazırlıklarına başladıklarını da belirten Manav, planın asıl olarak kaçak yapıların yasallaştırılması amacıyla hazırlandığını, bölgede yapılaşma talebinin daha da artacağını ve tarihi mirasın gelecek nesillere aktarılmasının riske gireceği tespitlerinde bulundu.

Kaş’taki Orman Yangını ‘Kundaklama’ İddiası: Tam Bir Otellik Yer Yakılmış

Korumadan Ziyade Kullanıma İlişkin Planlama Kararları Geliştiriliyor

Başkan Manav, alanın bütüncül bir anlayışla korunması gerektiğine işaret ederken şu uyarılarda bulundu:

*Planlama kararıyla mevcut yapıların yasallaşmasına imkan veren planlama kararları aynı zamanda hiç yapılaşmamış şu an üzerinde portakal bahçeleri olan parselleri de ekolojik turizm adı altında yapılaşmaya teşvik etmektedir.

*Olimpos Koruma Amaçlı İmar Planından korumadan ziyade kullanıma ilişkin planlama kararları geliştirildiğini görmekteyiz.

WWF’den Çarpıcı Rapor: Doğanın Yok Oluşu ve Pandemilerin Yükselişi

Sit Derecesi 1’den 3’e Düşürülmüştü

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki ünlü tatil merkezi Olimpos ile ilgili 2004 yılında çalışmalarına başlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Mayıs başında onaylanmıştı. Böylece bölgenin sit derecesi 1’den 3’e düşürülerek yapılaşmanın önü açılmıştı.

1. derece sit alanları, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanlarıdır.

3. derece sit alanları ise yeni düzenlemelerin yapılabileceği alanlardır. Bu kapsamda koruma, kullanma kararları doğrultusunda yeni düzenlemelere izin verilebilir.Yani bu kapsamda bu alanlara inşaat yapmaya belli zaman ve koşullarda izin verilebiliyor.

İBB’den Parklara Sosyal Mesafe Halkaları

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir