Connect with us

Genel

Sağlık Bakanlığı Restoran ve Kafeler İçin Alınacak Önlemleri Açıkladı

Sağlık Bakanlığı, “Restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve içerisinde yeme-içme hizmeti sunan işletmelerde alınması gereken önlemler” başlıklı rehber yayımladı.

Rehbere göre, yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan kullanımları ve açık alanlar dahil tesisin tamamı sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenecek.

TTB Başkanı’ndan 1 Haziran Uyarısı: Bütün İllere Virüsü Taşıyacaklar

 

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, işletmelerinin faaliyetleri sırasında, ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyulması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, işletme genelinde COVID-19 ve hijyen kurallarını/uygulamalarını kapsayan bir protokol hazırlanması gerektiği vurgulandı. Protokolün düzenli aralıklarla değerlendirilmesi, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenmesi gerektiğinin altı çizildi.

Güney Kore’de 2.Dalga Tehlikesi Büyüyor: Okullar Tekrar Kapatıldı

 

Tesis işletmecilerinin, tesisin tamamında sosyal mesafe önlemlerini almakla yükümlü olduğu belirtilen açıklamada, genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin sosyal mesafe planının hazırlanması gerektiği ifade edildi. Tesislerin misafir kapasitesinin sosyal mesafe planına göre belirlenmesi gerektiği, bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilmeli ve kapasite bilgisinin tesisin girişinde görülebilir bir yere asılmalısı gerektiği belirtildi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir