Connect with us

Ekoloji

Trakya’yı Öldüren ‘Bitmeyen İhmal’: 285 Kilometrelik Zehir ve Daha Ötesi

ergene nehri gündöndü belgeseli

Trakya bölgesinin en büyük sorunu olan Ergene nehrindeki kirlilik, bölge hayatı için ölüm saçmaya devam ediyor.

Koronavirüs sebebiyle fabrikaların üretime ara vermesiyle nehirdeki kirlilikte az da olsa azalma görülse de, arıtma tesislerinin hala bitirilememiş olması eski günlerin hala çok uzakta olduğunu gösteriyor.

Ergene İçin Arıtma Tesisi Bir Türlü Bitirilemiyor

Nehirdeki kirlilik bölgedeki sanayi tesislerinin kimyasal atıklarını arıtmasız olarak dereye akıtmasından kaynaklanıyor. Sanayi kuruluşlarının önemli bir kısmı Tekirdağ civarında konuşlanmış bulunuyor. Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Lüleburgaz çevresinde gelişmiş sanayi ve kirleticilik sırasına göre birinciliği tekstil sektörü alırken onu gıda, kimya, deri ve maden sektörleri izliyor.

Uzun yıllardır bitirilemeyen ve sürekli ertelenen arıtma tesislerinin, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında 2021 yılında devreye girmesi planlanıyor.

TÜİK Nüfus Verilerini Açıkladı: İşte Trakya İl ve İlçelerinin Nüfus Sayıları

Kanser Ölümlerinde Trakya Birinci Sırada

Türkiye’de kanser nedenli ölümlerin en yüksek olduğu 5 ilin üçü Trakya bölgesinde. Kansere bağlı en çok ölüm ise Kırklareli’nde yaşanıyor. İstanbul da dahil Trakya’da bulunan illerin tamamı, kanser nedenli ölümler bakımından ilk 10’da bulunuyor. Bunda en önemli etken ise Ergene nehrinde yaşanan kirlilik.

CHP Çevre Komisyonu’nun 2011- 2018 yılları arasındaki vakaları inceleyerek oluşturduğu raporda, Trakya insanının yüzde 90’ının kanser riski altında olduğu belirtilmişti.

Rapora göre Ergene kaynaklı gıda ve topraktaki ağır metaller toksit düzeyde ve içme sularında da standart değerlerin üzerinde ağır metal bulunuyor.

Derelerin Kardeşliği Platformu: Ha Çernobil Ha Korona

Gündöndü Belgeseli | 285 Kilometrelik  Zehir: Ergene

Ergene’de yaşanan doğa katliamını görmek için Gündöndü belgeseli, hala güncelliğini koruyor.

Gündöndü’nün ilk gösterimi 2012 yılında Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen Alternatif Su Forumu’nda yapılmıştı.

“Türkiye’nin batısı olan Trakya’da, Yıldız Dağları’ndan doğan ve 285 kilometre sonra Türkiye-Yunanistan ortak sınırından Saros Körfezi’ne dökülen Ergene Nehri, 35-40 yıl öncesine kadar geçtiği topraklara hayat veren bir nehirdi. Oysa bugün nehirde hiç bir canlının yaşamadığı, ağır metallerle yüklü zift kıvamında akan bir suya dönüştü. Gündöndü, halen 1 milyon 50 bin insanın yaşamakta olduğu Ergene Havzasına endüstriyel işletmelerin kurulmasıyla birlikte yaşanan ekolojik, sosyal dönüşümleri anlatıyor. Bilimsel verilerin yer aldığı, canlı tanıkları içeren bir belgeseldir. Belgesel, bölge halkının ve tüm yaşam savunucularının dikkatini konuya çekmek ve devletin somut adımlar atmasını amaçlayan bir çağrıdır. 285 Kilometrelik “Zehir” ve Daha Ötesi…”

Gündöndü belgeseli 24. Ankara Uluslararası Film Festivali / Jüri Özel Ödülü, Uluslararası 12. Çevre Kısa Film Festivali / En İyi Belgesel Ödüllerini kazanmıştı.

Lüleburgaz Deresi Temizlendi: Koronavirüs Fabrikaları Durdurmuştu

Belgesel Sinemacılar Birliği’nde ‘Gündöndü’ Söyleşisi

6 Haziran Pazartesi saat 21:00’de, Belgesel Sinemacılar Birliği’nin Youtube kanalında, Gündöndü belgeselinin yapımcısı Nejla Demirci ile belgesel üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Ekoloji

Yaban Keçilerinin Yaşamı İçin: ‘Mahkeme 15 Gün İçinde Kararını Açıklayacak’

vegan derneği türkiye

Vegan Derneği Türkiye’nin, Konya ve Karaman’daki “av ihalesine” karşı açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal davasında, mahkeme 15 gün içerisinde kararını açıklayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Konya ve Karaman illerini kapsayan av ihalesine karşı Vegan Derneği Türkiye (TVD) tarafından 24 Kasım’da açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Yaklaşık iki aydır devam eden davada, dünya çapında yalnızca Türkiye’de görülen ve nesli tükenen Anadolu yaban koyunlarının (Ovis gmelini anatolica) ve yine nesli tükenme tehlikesi altında olan yaban keçilerinin (Capra aegagrus) avlanması için açılan ihalenin yürütmesinin iptali bir kez daha talep edildi. Mahkeme, Tarım ve Orman Bakanlığı izniyle açılan av ihalesinde kararı 15 gün içerisinde açıklayacağını duyurdu.

Duruşmaya, Ankara Barosu ve Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonlarının avukatları, Yunuslara Özgürlük Platformu ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin temsilcileri ve Konya’daki vegan aktivistler destek için katıldı.

Vegan Derneği Türkiye: ‘Veganlık Vicdan Hürriyeti Kapsamına Alınmalı’

Ebru Arıman: ‘Türkiye Çapında Av Katliamı Tamamen Yasaklanana Kadar Mücadele Edeceğiz’

Duruşma sonrası basın açıklaması yapan TVD Başkanı Ebru Arıman, “Ormanların ve dağların asıl sakinleri olan hayvanların yaşam hakkı, mahkemelerin av karşıtı emsal kararlarına rağmen her yıl keyfi bir şekilde, spor-hobi-turizm adı altında, ekonomik çıkar uğruna bakanlıkça av şirketlerine ve avcılara satışa çıkarılıyor. Buna engel olmak, hayvanları ve yaşam alanlarını korumakla yükümlü olan bakanlıkların sorumluluğunda olması gerekirken, barolar ve sivil toplum kuruluşları harekete geçmediği takdirde, her yıl yüzlerce can kaybediyoruz. İnsanların ’zararlı’ gördüğü yaban hayvanlarını zehirleyerek veya vurarak öldürmesinin önünü açan ve yakın zamanda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelik de bunun bir başka örneği. Özgür ve güvende yaşama hakkının yalnızca insana ait olmadığı gerçeğinden hareketle, diğer türlerin yaşadığı hak ihlallerine karşı verdiğimiz mücadeleye ek olarak, hem bu ihalenin hem de yeni yönetmeliğin iptali için, hatta Türkiye çapında av katliamı tamamen yasaklanana kadar, yaşam hakkını savunan tüm oluşumlarla bir araya gelecek ve mücadelemizi büyüterek devam ettireceğiz” dedi.

Dünyada Vegan Yaşayan İnsan Sayısı Kaçtır?

Okumak için tıklayın

Ekoloji

HAKİM: ‘Genelge Çözüm Değil, Ölüm Getiriyor!

HAKİM tehlikeli ırk

HAKİM, ‘tehlikeli ırk’ diye belirtilen hayvanlar için genelgede belirtilen kısırlaştırma, çip takılması ve kayıt altına alınması işlemleri için belirtilen son tarihin uzatılması çağrısı yaptı. 

‘Tehlike Arz Eden Hayvanlar’ isimli genelgeye göre ‘tehlikeli ırk’ diye nitelendirilen köpeklerin 14 Ocak tarihine kadar kısırlaştırması, çip taktırılması ve kayıt altına alınması gerekiyor. Eğer bu işlemler yapılmadığı takdirde bu hayvanlardan sorumlu kişilere para cezası verilecek ve hayvanlar da ellerinden alınarak barınağa gönderilecek.

Hayvan hakları ve özgürlüğü savunucuları uzun zamandır bu uygulama için son tarihin uzatılması çağrısı yapıyor. Çünkü kısırlaştırma için küçük veya hasta olanlar için genelgede bir çözüm önerisi bulunmuyor.

Fatma Biltekin: ‘Barınak Dedikleri Yerler, Ölüm Kampı’

HAKİM: ‘Sürenin Uzatılması Şart!’

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) konuya ilişkin bir açıklama yayınladı:

“Hamile olan, yaşı kısırlaştırmaya uygun olmayan ya da hastalıktan dolayı kısırlaştırılamayan hayvanlara dair hiçbir düzenleme getirmeyen genelge ölüm demek! Genelgenin belirsizlikleri yüzünden mağdur olan sayısız yaşamdan biri de Apollo… Apollo 2 aylık, sokaktan kurtarıldı. Götürüldüğü veteriner kliniği tarafından çiplendi, kaydı yapıldı ama yaşı tutmadığından şu an için kısırlaştırılamadı. Veteriner kliniği tarafından “vakti gelince kısırlaştırılacaktır” şeklinde bir yazı da düzenlendi ama talep Tarım İl Müdürlüğü tarafından reddedildi, kısırlaştırılmadığı gerekçesiyle Apollo’nun barınağa gönderilmesi istendi.

HAKİM: ‘Sokaktaki Hayvanlar Bitmeyen Bir Soykırım Yaşıyor’

‘Kısırlatırılamayan Hayvanlar İçin Düzenleme Yok’

Apollo’nun hasta olduğu, barınakta yaşayamayacağı belirtilse de Tarım İl Müdürlüğü ‘barınak’ diye diretmeye devam ediyor. Bu da yetmezmiş gibi ilgili veteriner kliniğine ceza kesileceği belirtildi. Soruyoruz, ne istiyorsunuz bu hayvanlardan? Ne istiyorsunuz yardımcı olmaya çalışan veteriner hekimlerden, kliniklerden? Yaşı tutmayan, hamile, sağlık sorunları nedeniyle kısırlaştırılamayan hayvanlara dair hiçbir düzenlemeye yer vermediğiniz genelge çözüm değil ölüm getiriyor!

Sürenin dolmasına bir ay kala yeni ırklar dahil edildi. Hamile, yaşı kısırlaştırmaya uygun olmayan ya da hastalıktan dolayı kısırlaştırılamayan hayvanlar için hiçbir çözüm sunulmadı. Genelge bu haliyle hayvanları ölüme mahkûm ediyor ve sürenin uzatılması şart.”

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Dağyeni Köylülerine Sevindirici Haber: ‘Sondaj Makineleri Sökülüyor’

Dağyeni germencik

Germencik Dağyeni Köylülerinin kararlı direnişi sonuç getirdi. MTA köy yakınlarındaki sondaj makinelerini ve ekipmanları sökmeye başladı.

Evrensel’den gazeteci Özer Akdemir’in haberine göre; Dağyeni Köyü Muhtarı İbrahim Korkmaz MTA’nın sondaları söktüğü haberlerini doğrulayarak, “MTA Bölge müdürü geldi köyümüze. Arkadaşlar sondajları söküp köyünüzü terk edeceğiz dedi. Birlikte sondaj alanlarına gittik. Müdür bey orada çalışanlara ‘Ekipmanları toplayın, sondajları sökün’ köyü terk edeceğiz” dedi.

Öte yandan köylülerin sondaj alanı yakınlarına kurduğu çadırlar ve nöbet ise devam ediyor. Köy muhtarı Korkmaz, “Son ekipman da gidene kadar nöbet tutmaya devam edeceğiz” dedi.

İkizköy Direniyor: Yaşamı Savunanlar Nöbet Alanından Anlatıyor

İki Gün Süre Tanımıştık

Dağyeni köylülerinden Muammer Salık dün MTA’dan ve Ankara’dan kendilerini ikna için gelenlerin köylüler tarafından dinlenilmediğini. Köylülerin salonu terk ettiğini belirterek, “Ogün MTA müdürüne ne kadar kararlı olduğumuzu bir kez daha söyledik. Size iki gün mühlet, ya sondalarınızı sökün ya da biz gerekeni yapacağız dedik. Bugün sabah MTA müdürü gelerek sondajları sökeceklerini söyledi. “Biz çekiliyoruz, bu işin kazananı kaybedeni olmasın” dedi ancak biz biliyoruz ki bizim kararlılığımızdan korktukları için çekiliyorlar. Biz yine de tetikte duracağız. Yarın bir gün seçimden sonra gelebilirler yine” dedi.

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Validebağ’da Bir Kazanım Daha: Üsküdar Belediyesi Sözleşmeyi Feshetti

Validebağ

Validebağ Korusu’nda talana karşı 200 gündür direniş nöbeti tutan doğa ve yaşam savunucularına bir güzel haber daha geldi. Üsküdar Belediyesi rehabilitasyon adı altında Validebağ’ı yok edecek sözleşmeyi feshetti.

İstanbul Anadolu yakasının en büyük ikinci yeşil alanı olan Validebağ Korusu’nda bugün yurttaşlar, nöbetin 200. günü sebebiyle bir araya geldi. Buluşmada kararlılık mesajı verilirken, ekoloji ve hak davalarının bilinen avukatı Onur Cingil tarafından da sevindirici haber paylaşıldı.

Cingil paylaştığı haberde, Üsküdar Belediyesi rehabilitasyon adı altında Validebağ’ı yok edecek sözleşmeyi feshettiğini evraklarıyla duyurdu.

Üsküdar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne tahsis edilen 1’inci derece doğal sit alanı olan korunun ‘rehabilitasyonu’ için Bitki Dünya Sanayi adlı şirketle yapılan sözleşme, dün yapılan protokolle tasfiye edildi.

Kazdağı Koruma Derneği: ‘TÜMAD’ın Gözü Ne Zaman Doyacak?’

Ne Olmuştu?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Validebağ Korusu projesine 21 Haziran Pazartesi günü başlıyoruz” açıklaması üzerine, Validebağ Gönüllüleri ve Validebağ Savunması koruda nöbete başlamıştı.

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Zehirsiz Kentler Kampanyası Başladı

Zehirsiz Kentler

Zehirsiz Sofralar Platformu, ‘Zehirsiz Kentler’ kampanyasını başlattı. Platform belediyeleri, kentlerde insan ve çevre sağlığına zarar veren, biyoçeşitliliği tehdit eden pestisitlerin ve biyosidal* ürünlerin kullanımını azaltmaya, zararlı mücadelesinde zehirsiz uygulamalara geçerek sağlıklı bir gelecek için sorumluluk almaları için çağrıda bulunuyor.

Zehirsiz Sofralar Platformu yeni bir imza kampanyası başlattı. Bilindiği üzere pestisitlerin ve biyosidal ürünlerin kullanımı üreme sistemimiz başta olmak üzere tüm hormonal sistemimize zarar veriyor, pek çok kanser türüne sebep oluyor, kromozom bozukluklarına ve çocuklarda gelişim bozukluklarına yol açıyor. Aynı zamanda bu zehirler, tüm canlı ekosistemine de büyük zarar veriyor. Kampanya ile belediyelerin aynı etken/aktif maddeye sahip biyosidal ürünlerin yerine, zehirsiz alternatiflerinin kullanılması talep ediliyor.

Önemli Bir Küresel Sağlık Sorunu Daha: ‘Pestisit Kullanımı’

Zehirsiz Kentler Mümkün

İmza kampanyasın metninde bazı araştırmalara da yer verildi:

“İtalya’nın Güney Tirol bölgesindeki 19 çocuk oyun alanından, 4 okul bahçesinden ve 1 pazar yerinden alınan 96 çim örneğinin analiz sonuçlarına göre, tespit edilen 32 pestisit etken maddesinin %76’sının hormonal sistemi bozucu kimyasallar olduğu ortaya çıktı.

ABD’de yapılan bir incelemeye göre ise, okullarda en yaygın kullanılan 40 pestisitten 28’inin muhtemel veya olası kanserojen olduğu, 26’sının üreme sistemi etkileri yarattığı, 26’sının sinir sistemine hasar verdiği ve 13’ünün doğum kusurlarına neden olduğu tespit edildi.

İklim Değişikliği ve Su Yönetimi Sempozyumu’nda sunulan, Türkiye’de su kalitesine dair rapora göre, sularımızda tespit edilen 49 mikrokirleticinin 33’ü pestisitlerden oluşuyor. Bilimsel çevrelerce her geçen gün bu zehirlerin zararlarına dikkat çekiliyor ve kentlerde kullanımına yönelik yeni araştırmalar yayımlanıyor.”

Türkiye’de Çiftçilerin Saçında Bile Pestisit Kalıntısı Var

25 Tarım Zehiri Yasaklandı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği öncülüğünde, 100’ü aşkın sivil toplum örgütü ve sivil inisiyatifin oluşturduğu Zehirsiz Sofralar Pestisit Eylem Ağı tarafından başlatılan ve 165 binin üzerinde imzacının desteğini alan Zehirsiz Kampanya sayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılında 25 tarım zehrinin yasaklanmasına ve 7’sinin de kullanımının sınırlandırılmasına karar vermişti.

* Biyosidal ürünler, içerdikleri aktif madde ya da maddeler sayesinde zararlı olarak kabul edilen bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalar, hamam böceği, kene, karasinek, sivrisinek gibi böcekler, fare ve sıçan gibi kemirgenler üzerinde zararlı organizmaların hareketlerini kısıtlayan, uzaklaştıran, zararsız kılan ya da yok eden kimyasal veya biyolojik etki gösteren ürünlerdir.

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Kazdağı Koruma Derneği: ‘TÜMAD’ın Gözü Ne Zaman Doyacak?’

TÜMAD Madencilik Kazdağları

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği TÜMAD Madencilik şirketinin Lapseki’deki altın-gümüş madeni ocağı kapasite artış projesine karşı tüm doğa ve yaşam savunucularına dayanışma çağrısında bulundu.

TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Çanakkale ili, Lapseki ilçesi, Şahinli Köyü mevkiinde 68955 Ruhsat Numaralı Sahada Altın-Gümüş Madeni Ocağı Kapasite Artışı Projesi planlanıyor.

Projenin ÇED süreci başladı ve 04.01.2022 tarihinde Lapseki’nin Şahinli Köyü’nde saat 10.30’da halkın katılımı toplantısı gerçekleştirilecek. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği bölge halkını ‘halkın katılımı toplantısı’na katılarak, projeye karşı durmaya çağırdı.

Süheyla Doğan: ‘Kapitalist Sistemden Umudumuz Yok, Çözüm Biziz’

Vahşi Bir Altın Madeni Projesine Razı Gelinemez

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Projenin Ruhsat Alanı 2.766 hektar, İşletme İzin Alanı: 1.625 hektardır. Ruhsat tarihi 20.01.2020 olan projenin süresi ise 15 yıldır. TÜMAD, ESAN Eczacıbaşı’na ait olan ruhsatı 15.09.2021 tarihinde devir almış ve 01.12.2021 tarihinde de Altın+Gümüş İşletme iznini almış ve hemen ÇED sürecini başlatmıştır.

ESAN Eczacıbaşı söz konusu ruhsat kapsamında 5,33 hektarlık bir alan için “bentonit çıkaracağım” diye hazırladığı proje için 08.02.2013 tarihinde, “ÇED Gerekli Değildir” kararı almış bu izni de TÜMAD’a devrolmuştur. Ancak tabi ki konu bentonit değil, altın ve gümüş olduğu için TÜMAD bu proje için işletme iznini terketmiştir.

ESAN Eczacıbaşı söz konusu ruhsat kapsamında Altın-Gümüş Madeni Ocağı için 34 hektar ÇED alanında 11.02.2013 tarihinde “ÇED Olumlu” kararı almış bu izni de TÜMAD’a devrolmuştur. Şimdi bu projenin kapasite artışı yapılmak ve 34 hektar olan ÇED alanı 429 hektara çıkartılmak istenmektedir.

ESAN Eczacıbaşı, ÇED mevzuatına göre “ÇED Olumlu” kararından itibaren 7 yıl içinde üretime başlanılması gerektiğinden, karar yanmasın diye 2019’da sözde üretim gerçekleştirdiğini beyan etmektedir. Hem Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu sözde üretimi doğrulamaktadır. Beyan edilen miktar 2.740 ton tuvenan malzeme, 1,4 ton pasadır. Bu beyanın doğruluğu bizce soru işaretidir ve araştırılması gerekir.  

Kazdağları Ekoloji Platformu: ‘Cengiz’e Geçit Vermeyeceğiz!’

‘Yeni ÇED Başvurusu Yapılması Gerekirdi’

Kapasite artışı projesinin üretim süresi 6 yıl üretim, rehabilitasyon süresi ise 2 yıl olarak belirtilmektedir.  Projenin sağlayacağı istihdam ise yalnızca 80 kişi olarak belirtilmektedir. Üretim miktarı yılda 3 adet açık ocaktan 950.000 ton ve yeraltı galerilerinden 250.000 ton olmak üzere toplam 1.200.000 tondur. Proje ömrü boyunca ise üretim miktarı 7,2 milyon ton cevher, 31,4 milyon ton pasa olmak üzere toplam kazı miktarı 38,6 milyon ton olacaktır.

Proje verilerine göre 1 ton cevherde 1,83 gram altın ve 1,85 gram gümüş var.  Bu durumda elde edilmesi beklenen altın miktarı 13 ton, gümüş miktarı ise 13,32 ton olacaktır. Cevher TÜMAD’ın yaklaşık 1,5 km mesafedeki mevcut Lapseki zenginleştirme tesisine götürülecektir.  Bu tesisin kapasitesi 1.200.000 tondur. Oysa yeni projeden çıkacak olan cevher de 1.200.000 ton. Mevcut zenginleştirme tesisinin her iki projeden elde edilecek cevhere yeterli gelmesi mümkün olmayıp bu durumda zenginleştirme tesisinin de kapasitesinin arttırılması zorunlu hale gelecektir. Bu durumda da yeni ÇED başvurusu yapılması gerekirdi.

3 açık ocağın toplam miktarı 86 hektar, kapalı ocak izdüşüm ise 60 hektardır. Pasa depolama alanı ise 156 hektar olacaktır. Proje kesitlerine göre en büyük açık ocak derinliği en az 140 metredir. Proje sonunda rehabilitasyon işlemi sırasında açık ocaklara ağaç dikecekleri belirtmişler…Yani ocaklar kapatılmayacak…Yani 140 metre derinliğe inip ağaç dikilecekmiş…

ÇED alanı, Lapseki ilçesine kuş uçuşu yaklaşık 7,5 km, Şahinli köyüne 1,2 km, Subaşı köyüne 3,3 km, Yeniceköy köyüne 3,4 km, Taştepe köyüne 4,2 km, Çamyurt köyüne 4,6 km ve Mecidiye köyüne 5,13 km. mesafede. ÇED alanı, içme ve sulama suyu barajı olan Bayramdere Barajı’nı mutlak koruma alanına yalnızca 680 metre mesafede.  ÇED alanının 12,57 hektar alanıbarajın orta mesafeli koruma alanında yer alıyor. Bir içme suyu  ve sulama suyu barajına bu kadar yakın mesafede açık ocak alanı olan bir altın madeni projesine izin verenlerin akıl tutulması yaşıyor olmaları gerek…

‘Binlerce Dönümlük Bir Orman Ekosistemi Yok Edecek’

ÇED alanına yakın diğer bir su yapısı, ÇED alanın güneybatısında olup, en yakın mesafesi 5,17 km uzaklıkta bulunan Umurbey Barajı’dır. Alpagut Göleti, ÇED alanının kuzeydoğusunda ve 5,09 km mesafede bulunmaktadır. Projenin tamamı ormanlık arazide. Yok edilecek ormanlık alan en az 270 hektar.  Bu rakama yollar, galeri girişleri vb. dahil değil. Kesilecek ağaç sayısına ilişkin bir rakam verilmemiş…

Proje, TÜMAD’ın Lapseki projesinin hemen bitişiğinde ve bu alanın 2017’den bu yana ne hale geldiğini biliyoruz… Gerçekleşmesi halinde binlerce dönümlük bir orman ekosistemini yok edecek, Bayramdere Barajı ve Umurbey Barajı’nı kirletecek, yakınlarındaki tarım alanlarına zarar verecek ve köyleri yaşanmaz hale getirecek böylesi vahşi bir altın+gümüş madeni projesine razı gelinemez.  

Lapseki’yi, İvrindi-Burhaniye’yi mahveden TÜMAD’ın gözü ne zaman doyacak? Bölge halkını “halkın katılımı toplantısı”na katılarak bu projeye karşı durmaya çağırıyoruz.”

Şimdi Kirazlı’yı Rehabilite Zamanı: Alamos’un Kirazlı Ruhsatı Tarihe Gömülmüştür’

Yerleşim Yerlerini ve Barajları Kirletecek Mesafede

ÇED alanı, Lapseki ilçesine kuş uçuşu yaklaşık 7,5 km, Şahinli köyüne 1,2 km, Subaşı köyüne 3,3 km, Yeniceköy köyüne 3,4 km, Taştepe köyüne 4,2 km, Çamyurt köyüne 4,6 km ve Mecidiye köyüne 5,13 km. mesafede.

İçme ve sulama suyu barajı olan Bayramdere Barajı’nı mutlak koruma alanına da yalnızca 680 metre mesafede. ÇED alanının 12,57 hektar alanı barajın orta mesafeli koruma alanında yer alıyor.

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Menekşe Kızıldere: ‘İklim Krizi Sınıfsal Bir Meseledir’

Menekşe Kızıldere hdp ekoloji

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere, K2 TV’nin konuğu oldu. Yoksulluğun büyümesiyle ekolojik yıkımların arttığını belirten Kızıldere, iklim krizinin sınıfsal bir mesele olduğunu ifade etti.

Türkiye’de ekoloji mücadelesi son yıllarda çok daha güçlü ve örgütlü bir duruma geldi. İklim krizi kaynaklı değişimlerin her geçen gün daha da kendini hissettirmesi, ekoloji mücadelesini gelecek kuşaklar için çok daha anlamlı bir noktaya getiriyor.

Ekoloji örgütlerini politik karar süreçlerine en çok dahil eden siyasi parti olan HDP, ekoloji siyaseti ile de birçok siyasi partiye öncülük ediyor. Bütçe görüşmeleri öncesi ekoloji örgütlerinin fikirlerini alan HDP, şimdi de ‘Demokrasiye Çağrı Doğaya Saygı’ başlığı altında ekoloji mücadelesi veren tüm kurum ve topluluklara ziyaret gerçekleştirip, politika önerilerini paylaşıyor.

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere, HDP’nin ekoloji siyasetini, kadın hareketi ile ekoloji mücadelesinin ortak yönlerini ve yoksullaşma/ekolojik yıkım ilişkisini K2 TV’den Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Eren Dağıstanlı: ‘Karadeniz Topyekûn Saldırıyla Karşı Karşıya’

Menekşe Kızıldere: ‘İklim Krizi Derinleştikçe, Sınıf Meselesi Çok Daha Açığa Çıkacak’

İklim krizinin etkileri derinleştikçe sınıf meselesinin daha da belirgin hale geleceğini söyleyen Kızıldere, devletlerin yoksulluğu bir manipülasyon aracı olarak kullandığını belirterek, “Ekoloji gibi konular, her ne kadar soft/yumuşak politika olarak görülse de, sınıf perspektifinden baktığımızda çok ciddi bir sınıf meselesi. İklim krizi meselesi, aslında ciddi bir sınıf meselesidir. Bunun devletler eliyle sınıf perspektifinden çıkarılıp, sanki bireysel tercihlermiş gibi dönüştürülmesi politik bir manipülasyon. Çünkü bizim bir şeyi tüketirken karar vermemiz, ana akım üst düzey politikaları ne kadar etkiliyor tartışılır. Olması gereken aslında devlet politikalarının nasıl işlediğidir bu konuda. Dolayısıyla yoksullaşma ile beraber bu manipülasyon alanı çok iyi kullanılıyor. Yani yoksulluk varken, bu koruma eksenli siyaseti sürdüremeyizin bahanesi oluyor. Fakat bu doğru değil, ekoloji ihtilafları, iklim krizi derinleştikçe sınıf meselesi çok daha açığa çıkacaktır. Üretim etkilenecek, gıda, su pahalı olacak, vergiler artacak ki vergilerin arttığını, gıdanın nasıl pahalandığını artık Türkiye’de herkes son birkaç ay içerisinde iliklerine karşı yaşadı. İklim krizi de bu baskılardan bir tanesi.” ifadelerini kullandı.

Süheyla Doğan: ‘Kapitalist Sistemden Umudumuz Yok, Çözüm Biziz’

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Eren Dağıstanlı: ‘Karadeniz Topyekûn Saldırıyla Karşı Karşıya’

Eren Dağıstanlı

Ekoloji aktivisti Eren Dağıstanlı, K2 TV’nin konuğu oldu. Karadeniz’in topyekûn saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirten Dağıstanlı, Karadeniz’de iş makinesinin girmemiş olduğu vadilerin yok denecek kadar az olduğunu ifade etti.

Karadeniz’de ekolojik yıkım tüm hızıyla devam ediyor. Giresun Şebinkarahisar’da yaşanan atık havuzunun patlaması sonucu yaşanan çevre felaketi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama yapılmış değil. Türkiye’nin en çok korunması gereken doğal alanları, HES’ler, taş ocakları ve madencilik çalışmaları sebebiyle vahşice yok ediliyor.

Ekoloji aktivisti Eren Dağıstanlı, Karadeniz bölgesinde yaşanan ekolojik yıkımları, Metin Lokumcu davasındaki adalet arayışını ve İkizdere direnişini K2 TV’den gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Süheyla Doğan: ‘Kapitalist Sistemden Umudumuz Yok, Çözüm Biziz’

Eren Dağıstanlı: ‘İş Makinası Girmemiş Vadi Yok’

Karadeniz’de iş makinasının girmemiş vadinin neredeyse kalmadığını söyleyen Dağıstanlı, insanların yaşam alanlarını korumak için hukuka ve mücadeleye sarıldığını belirterek; “Aşağıda Karadeniz sahil dolgusu, derelerin önüne en büyük seti çeken bir projeydi. Uzun yıllar devam etti, bu iktidar bitirmiş oldu. Vadi içlerine doğru gittikçe HES projeleri, biraz daha yukarı çıktıkça taş ocağı projeleri, biraz daha yukarı çıktıkça maden projeleri, Samsun-Hopa hattı için yeşil yol projesi, Batı Karadeniz için termik santral projeleri… Böyle topyekun bir saldırıyla karşı karşıyayız. Yani sadece HES’ler değil. Şu anda Karadeniz’in neredeyse iş makinesinin bir şekilde girilmemiş vadisi yok denecek kadar az. Bir yandan da iklim krizi ile mücadele ediyoruz. Bu projeler krizi derinleştiriyor. İnsanlar hukuka, mücadele sarılmaya çalışıyor. Türkiye’nin her yerinde ekolojik yıkıma karşı verilecen ciddi bir mücadele var. İkizdere’de insanlar hala nöbet tutuyorlar, ne yapsın bu insanlar? Ellerinde avuçlarında bir şey yok. Bir canları kaldı, vermedikleri. Fiili olarak direndiler, gözaltına alındılar. İkizdere kamuoyunda duyulmaya başladığı zaman biri ‘bizim için bir şey yapın’ demişti. Lütfen artık bir şey yapalım. Mahkeme kararı çıktıktan sonra, bu iş sümenaltı edilip oldu bittiye getirilecekse, bırakıp gidelim. Ondan sonra Şebinkarahisar ile Dereli ile karşılaşacağız. Mahkeme neyi bekliyor?” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Erdoğan Atmış: ‘Ormanlar, İnşaat Sektörüne Feda Ediliyor’

Okumak için tıklayın

Ekoloji

HAKİM: ‘Sokaktaki Hayvanlar Bitmeyen Bir Soykırım Yaşıyor’

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu

HAKİM Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Gaziantep’te meydana gelen acı olayın ardından sokak hayvanlarının hedef gösterilmesi üzerine bir basın açıklaması yayınladı. 

Gaziantep’te yaşanan acı olayın ardından, sosyal medyada sokak hayvanları hedef gösterilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediyelere sokak hayvanlarının barınaklara toplanması çağrısı sonrası birçok il ve ilçeden hayvanların toplandığına dair ihbarlar paylaşılıyor.

Konuya ilişkin HAKİM bir açıklama yayımladı. Açıklamada sokakta yaşam mücadelesi veren canlıları değil, gerçek suçluların hedef alınması çağrısı yapılarak, kurumlar yüzünden sokaktaki hayvanlar bitmeyen bir soykırım yaşadığı ifade edildi.

HAKİM: ‘Hayvanları Yok Etmek İstiyorlar’

HAKİM tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Bu olay üzerine her zaman olduğu gibi sokakta yaşayan hayvanlar ve bazı köpek türleri ile ilgili nefret söylemlerinin arttığını gördük. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil barınaklardır. Belediye başkanlarına sesleniyorum, sahipsiz hayvanlar için ön alın, sıcak, güvenli barınaklar kurun.” dedi.

Cumhurbaşkanına Hayvanları Koruma Kanunu’na göre belediyelerin görevinin hayvanı alıp, tedavi edip, kısırlaştırıp aldığı yere geri bırakmak olduğunu, belediyelere bağlı barınakların “geçiçi bakımevi” olarak tanımlandığını hatırlatmak istiyoruz.

Meksika’da Hayvan İstismarına 9 Yıla Kadar Hapis Cezasına Onay

‘Belediyelerden Hayvanları Korumaya Çalışıyoruz’

17 yıldır yürürlükte olan Hayvanları Koruma Kanunu hiçbir şekilde uygulanmadığını, yerel yönetimlerin ve Tarım Bakanlığı’nın yasadan doğan sorumluluklarını yerine getirmediğini, belediyelere bağlı bakımevlerinin ölüm ve tecrit kampı olduğunu biliyoruz. Bizler yıllardır sokakta yaşayan hayvanları yaşatma konusunda sorumluluğu olan belediyelerden hayvanları korumaya çalışıyoruz. Herhangi bir barınağa giden bir kişi bu yerlerin hayvanlar için uygun olmadığını zaten görebilir.

Sokakta yaşayan hayvanların hayatını kolaylaştırmak, insan-hayvan çatışmasını azaltmak için hiçbirşey yapmayan belediyeler yıllardır görevlerinden kaçmak için hayvanları öldürüyor, tecrit ediyor, bilinmeze yolluyor. En temel görevi olan kısırlaştırmayı bile yapmayan bu kurumlar yüzünden sokaktaki hayvanlar bitmeyen bir soykırım yaşıyor.

Kanuna göre “tehlike arz eden hayvanlar” olarak tanımlanan ve yuvalandırılmaları yasak olan hayvanlar için de durum çok farklı değil. Bakımevlerinde ömür boyu hapse mahkum olan bu türler canavar olarak gösteriliyor. Oysa suçlu olan bu türler değil bu türleri şiddet ile yetiştiren kişiler, cezayı neden bu kişiler çekmiyor? Dövüşlerde silah olarak kullanılan bu türleri dövüştüren kişiler yeni yasaya göre 3 aydan 2 yıla kadar yargılanabilecek. Bu cezanın hiçbir anlamı yok çünkü bu ülkede 3 yılın altındaki cezalar erteleniyor yada para cezasına çevrilebiliyor.

HAKİM’den Dayanışma Çağrısı: Elazığ’da Hayvan Soykırımı Yaşanıyor!

‘Bu Anlamsızca Yasa ile Hiçbir Sorunu Çözemiyoruz’

Bu türlerin yuvalanması, üretimi, satışı yıllardır yasak olmasına rağmen el konulan hayvan sayısı her sene artıyor. Bu sorunu yasaklayarak çözemeyeceğimiz çok açık. Bu yüzden bizim talebimiz türlerin yasaklanması değil, denetimlerin artırılmasıydı. Bu hayvanlara yuva olan kişilere eğitim verilmesi ve bu kişilerin denetlenmesi ile bu sorunu çözebilirdik ancak çıkan bu anlamsız yasa ile hiçbir sorunu çözemiyoruz.

Eğer sokakta yaşayan hayvanların sorunlarını çözmek isteselerdi öncelikle hayvan üretimini bitirirlerdi. Çünkü petshoplardan satın alınan hayvanların çok büyük kısmının sonu ya sokak yada bakımevi oluyor. Bir istekle satın alınan hayvanlar sorumlulukları fazla olduğu anlaşıldığında, zaten kişi tarafından alınıp satılabilen mallar olarak görüldükleri için, sokağa terk ediliyor.

Sokaktaki insan-hayvan çatışmasının önüne geçmek için öncelikle popülasyonu azaltmak gerekiyor. Ama belediyelerin yaptığı gibi aynı neşterle 10 ameliyat yapmak, anestezi altındayken bile hayvanı geri sokağa bırakmak hayvan soykırımından başka bir şeye sebep olmaz. Belediyeler genel cerrahi prensiplere uyarak, hayvan koruma gönüllüleri ile birlikte çalışarak bu sorunu çok çok önce çözebilirdi ancak YAPMADILAR. Şimdi birde hayvanları kapatmayı, yok etmeyi istiyorlar. Bu sorunun sebebi hayvanlar değil görevini yerine getirmeyen kamu kurumlarıdır. Lütfen tepkinizi gösterirken sokakta kuytu bir köşede yaşam mücadelesi veren canlıları değil gerçek suçluları hedef alın.”

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Hakan Dedeoğlu: ‘Trakya’yı Yok Ederek, İstanbul’u Kurtaramazsınız’

Hakan Dedeoğlu Lüleburgaz

Çevre Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, K2 TV’nin konuğu oldu. Trakya’nın İstanbul’un kirlilik bahçesi olduğunu belirten Dedeoğlu, ‘Trakya’yı yok ederek, İstanbul’u kurtaramazsınız’ ifadelerini kullandı.

Trakya bölgesinde yaşanan çevre felaketleri artarak devam ediyor. Ergene nehrinde yaşanan kirlilik, bütün bölgede insan sağlığını ve ekosistemi tehdit ediyor. Kanser vakalarında başı çeken Trakya illerinde, onkoloji üniteleri de insanlarla dolup taşıyor. Hükümetlerin kirliliğin ortadan kaldırılmasına yönelik verdiği vaatler de bir türlü gerçekleşmiyor.

Uzun yıllardır bölgede çevre çalışmalarında bulunan, TEMA Vakfı Lüleburgaz temsilcisi Hakan Dedeoğlu, Trakya bölgesinde yaşanan doğa katliamlarını, Ergene havzasındaki zehirli atık sorununu ve bölgede patlama yaşanan kanser vakalarını K2 TV’den gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Av. Bülent Kaçar: ‘Saros Körfezi’nde Vandalizm Yaşanıyor’

Hakan Dedeoğlu: ‘Trakya’da Kanser Vakalarında Olağanüstü Artış Var’

Bölgede yaşanan kanser vakalarındaki olağanüstü artış olduğunu, onkoloji bölümlerin dolup taştığını söyleyen Dedeoğlu, yetkililerin bir seferberlik ile çözüm üretmesi gerektiğini belirterek; “Trakya’da 3 tane il ve dolayısıyla 3 tane valilik var. Bu valilerin iktidarların değil, devletin valileri olarak, halka göstermelik değil gerçekten geleceğe dair çözümler üretmeleri gerekiyor. Özellikle Trakya için söylüyorum, Trakya Belediyeler Birliği var. Bu işin daha ciddi bir seferberlikle, vakaların durduğu dönemlerde değil, şu andan itibaren yaşananların ortaya koymak gerekiyor. Her yerimiz kirli, yetkililerin bunu masa başından görmesi imkansız. Trakya toprakları tarım konusunda Türkiye’nin en verimli toprakları. Ben şahsen Trakya, İstanbul’un arka bahçesi olmalı ama biz bunu İstanbul halkı başta olmak üzere onların gıda ihtiyaçlarını karşılamak adına düşünmüştük.  Ama onlar bizi kirlilik bahçeleri yaptılar. İstanbul’a çözüm arayanlar; Trakya’yı yok ederek, İstanbul’a çözüm bulamazlar.” ifadelerini kullandı.

Trakya’yı Öldüren ‘Bitmeyen İhmal’: 285 Kilometrelik Zehir ve Daha Ötesi

Okumak için tıklayın

Öne Çıkan Haberler