Connect with us

Ekoloji

Trakya’yı Öldüren ‘Bitmeyen İhmal’: 285 Kilometrelik Zehir ve Daha Ötesi

ergene nehri gündöndü belgeseli

Trakya bölgesinin en büyük sorunu olan Ergene nehrindeki kirlilik, bölge hayatı için ölüm saçmaya devam ediyor.

Koronavirüs sebebiyle fabrikaların üretime ara vermesiyle nehirdeki kirlilikte az da olsa azalma görülse de, arıtma tesislerinin hala bitirilememiş olması eski günlerin hala çok uzakta olduğunu gösteriyor.

Ergene İçin Arıtma Tesisi Bir Türlü Bitirilemiyor

Nehirdeki kirlilik bölgedeki sanayi tesislerinin kimyasal atıklarını arıtmasız olarak dereye akıtmasından kaynaklanıyor. Sanayi kuruluşlarının önemli bir kısmı Tekirdağ civarında konuşlanmış bulunuyor. Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Lüleburgaz çevresinde gelişmiş sanayi ve kirleticilik sırasına göre birinciliği tekstil sektörü alırken onu gıda, kimya, deri ve maden sektörleri izliyor.

Uzun yıllardır bitirilemeyen ve sürekli ertelenen arıtma tesislerinin, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında 2021 yılında devreye girmesi planlanıyor.

TÜİK Nüfus Verilerini Açıkladı: İşte Trakya İl ve İlçelerinin Nüfus Sayıları

Kanser Ölümlerinde Trakya Birinci Sırada

Türkiye’de kanser nedenli ölümlerin en yüksek olduğu 5 ilin üçü Trakya bölgesinde. Kansere bağlı en çok ölüm ise Kırklareli’nde yaşanıyor. İstanbul da dahil Trakya’da bulunan illerin tamamı, kanser nedenli ölümler bakımından ilk 10’da bulunuyor. Bunda en önemli etken ise Ergene nehrinde yaşanan kirlilik.

CHP Çevre Komisyonu’nun 2011- 2018 yılları arasındaki vakaları inceleyerek oluşturduğu raporda, Trakya insanının yüzde 90’ının kanser riski altında olduğu belirtilmişti.

Rapora göre Ergene kaynaklı gıda ve topraktaki ağır metaller toksit düzeyde ve içme sularında da standart değerlerin üzerinde ağır metal bulunuyor.

Derelerin Kardeşliği Platformu: Ha Çernobil Ha Korona

Gündöndü Belgeseli | 285 Kilometrelik  Zehir: Ergene

Ergene’de yaşanan doğa katliamını görmek için Gündöndü belgeseli, hala güncelliğini koruyor.

Gündöndü’nün ilk gösterimi 2012 yılında Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen Alternatif Su Forumu’nda yapılmıştı.

“Türkiye’nin batısı olan Trakya’da, Yıldız Dağları’ndan doğan ve 285 kilometre sonra Türkiye-Yunanistan ortak sınırından Saros Körfezi’ne dökülen Ergene Nehri, 35-40 yıl öncesine kadar geçtiği topraklara hayat veren bir nehirdi. Oysa bugün nehirde hiç bir canlının yaşamadığı, ağır metallerle yüklü zift kıvamında akan bir suya dönüştü. Gündöndü, halen 1 milyon 50 bin insanın yaşamakta olduğu Ergene Havzasına endüstriyel işletmelerin kurulmasıyla birlikte yaşanan ekolojik, sosyal dönüşümleri anlatıyor. Bilimsel verilerin yer aldığı, canlı tanıkları içeren bir belgeseldir. Belgesel, bölge halkının ve tüm yaşam savunucularının dikkatini konuya çekmek ve devletin somut adımlar atmasını amaçlayan bir çağrıdır. 285 Kilometrelik “Zehir” ve Daha Ötesi…”

Gündöndü belgeseli 24. Ankara Uluslararası Film Festivali / Jüri Özel Ödülü, Uluslararası 12. Çevre Kısa Film Festivali / En İyi Belgesel Ödüllerini kazanmıştı.

Lüleburgaz Deresi Temizlendi: Koronavirüs Fabrikaları Durdurmuştu

Belgesel Sinemacılar Birliği’nde ‘Gündöndü’ Söyleşisi

6 Haziran Pazartesi saat 21:00’de, Belgesel Sinemacılar Birliği’nin Youtube kanalında, Gündöndü belgeselinin yapımcısı Nejla Demirci ile belgesel üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir