Connect with us

Yerel

Adabahçe Projesi: Kuşadası Yalnızca Turizmle Değil Tarımla Da Anılacak

adabahçe kuşadası ömer günel

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle yerel yönetimler tarımsal üretime yönelik projeler de geliştirmeye devam ediyor.

Yerel tarımsal üretimin geliştirilmesi amacıyla bir adım da Kuşadası Belediyesi tarafından atıldı. Belediye kendi arazilerine üretime açarak, yerli fide üretimine başladı. “Toprağa Sarıl, Üretime Katıl” sloganı ile hayata geçirilen “Adabahçe” projesi kapsamında ilk fideler de, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in katılımıyla dikildi.

Pandemi sürecinde aldığı önlemler ve sunduğu hizmetler ile Türkiye’nin en başarılı 4. ilçesi seçilen Kuşadası Belediyesi, yerel tarımsal üretiminin desteklenmesi ve vatandaşların sağlıklı gıda ürünlerine aracısız ulaşmasını sağlamak amacıyla “Adabahçe” isimli projeyi yaşama geçirmek için ilk adımı attı.

Proje kapsamında ilk aşamada Kuşadası Belediyesi’ne ait Türkmen Mahallesi Değirmendere mevkisinde bulunan 21 dönümlük araziye domates, biber, patlıcan, salatalık, acur gibi yerel ürünlerin fideleri dikilmeye başlandı.

Kuşadası’nın Simgesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne Girdi

ömer günel adabahçe kuşadası

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel

Ömer Günel: Kuşadası Yalnızca Turizm İle Değil; Tarım İle De Anılacak

İlk fideleri toprakla buluşturan Başkan Ömer Günel,  Adabahçe projesinin Kuşadası için bir değişimin başlangıcı olduğunu belirterek “Bu başlangıç öyle bir adım ki hem kentimiz hem de ülkemiz adına ayağa kalkmanın, kendi kendine yetebilmenin ve bereketin sembolü olacak. Kuşadası yalnızca turizm ile değil; toprak, tarım ve üretim ile de anılmaya başlayacak” dedi.

Covid-19 pandemisinin gıda üretiminin ve tedarikinin ne kadar önemli olduğunu hatırlattığına dikkat çeken Başkan Ömer Günel, “Son 5 yılda büyükşehir belediyelerinin tarımsal alanda yaptıkları projelere halkın ilgisi ve desteği giderek artmaktadır. Bunun en büyük örneği Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından hayata geçirilen ve şu anda 2 ilde 13 şubesi olan Ege Et projesidir. İlçe belediyelerinin de bu alanda projeler üretmesi kaçınılmaz hâle gelmiştir. Kuşadası sadece turizm gelirlerine bağlı olarak yaşayan bir kent değildir. Küçük ve orta ölçekli aile işletmelerinin üretim gücünün arttırılması ile sağlıklı gıda üretimi alanında, istendiği takdirde, büyük verim alabileceğimizi gördük. Sizlerin oylarıyla göreve geldiğimizde hemen çalışmalara başladık. İşte bu amaçla, günümüze destek geleceğe yatırım olacak yeni projemizi hayata geçiriyoruz.” şeklinde konnuştu.

İşte Türkiye’nin En Başarılı İlçe Belediye Başkanları

Toprağı Seven Herkesi Üretime Katılmaya Davet Ediyorum

Başkan Günel sözlerine şu şekilde devam etti: “Üreticilere liderlik edecek, kooperatifleri güçlendirecek ve onları üretime teşvik edeceğiz. Üretime kazandırılacak her karış toprak için tohum, fide hatta gübre desteği sağlayacağız. Kuşadası Belediyesi; kentin çeşitli noktalarında özel tarım arazileri oluşturarak buralarda yerli tarım yapacaktır. İlk aşamada belediyemize ait Değirmendere Mahallesinde bulunan 21 dönümlük arazimizin 4 dönümüne yerel ürünlerimizden domates, biber, patlıcan ve acur fidelerinin dikimini yaptık. Buradan çıkacak ürünler direkt olarak Kuşadalı vatandaşlarımıza ulaşacak. Yerli üretimin doğal bereketini vatandaşımızın ayağına getireceğiz. Toprağı seven herkesi ona sarılmaya ve üretime katılmaya davet ediyorum.”

Bugün Yerel Seçim Olsa: CHP’li 11 Büyükşehirde Şaşırtan Sonuçlar

Ürünler Vatandaşa Götürülecek

Adabahçe’den elde edilecek ürünler özel olarak tasarlanan AdaMarket Ekspres araçları ile belirli gün ve saatlerde özel durak alanlarında vatandaşlara taze ve ekonomik bir biçimde ulaştırılacak.

AdaMarket Ekspres araçları ile 15 çeşide kadar sebze ve meyvenin yanı sıra kadınlar tarafından evde üretilen tarhana, reçel, erişte gibi ürünler ve bölgeye ait zeytinyağı, bal ve baharatlar da vatandaşların ayağına götürülecek.

Milli Voleybolcu Meryem Boz Canlı Yayında Adalı Gençlerle Buluşuyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir