Connect with us

Gündem

Gezi 7 Yaşında: Taksim Dayanışması’ndan Basın Açıklaması

taksim dayanışması gezi 7 yaşında

Gezi direnişinin yedinci yıl dönümünde Taksim Dayanışması Mis sokakta bir basın açıklaması düzenledi.

“Hayat ancak Gezi’ye sığar” yazılı pankartın arkasında yapılan yürüyüş, İstiklal Caddesi girişinde Gezi’de yaşamını yitiren yurttaşların anısına saygı duruşunda bulunuldu.

BEYDER Başkanı Kalaycı: Beyoğlu’ndaki İşletmelerin Çoğu Açılamayacak

Haklıydık, Haklıyız, Dayanışma Yaşatır, Dayanışma İle Kazanacağız

Saygı duruşunun ardından, Taksim Dayanışması adına bir konuşma yapan avukat Can Atalay şunları kaydetti:

“Taksim Dayanışması, Türkiye’de eşitliğin, özgürlüğün, adaletin sesini Taksim’e taşıma kararlılığından hiçbir şey kaybetmedi. Taksim’e varmadıkça basın açıklaması yapmıyoruz. İfade özgürlüğünün kullanılması önündeki engelleri ve tüm engelleyenleri bir kere daha kınıyoruz. Gezi 7 yaşında. Haklıydık, haklıyız, dayanışma yaşatır, dayanışma ile kazanacağız.

Gezi üzerindeki baskıdan kurtulmaya çalışan, eşitsizliğe karşı çıkan halkın derin bir nefesiydi. O nefesi gazla boğmak istediniz. Gezi’yi yargılamaya cüret ettinzi. Gezi’de hayatını kaybedenleri unutturabileceğinizi sandınız. Hukukçuları, siyasetçileri, akademisyenleri, gazetecileri, öğrencileri tutuklamaya çalışıyor, meslek örgütlerini susturmaya çalışıyor, doğal varlıklarımızı her gün tahrip ediyor, halkın iradesini kayyumlarla gasp etmeye çalışıyorsunuz.

Trakya’yı Öldüren ‘Bitmeyen İhmal’: 285 Kilometrelik Zehir ve Daha Ötesi

George Floyd Kardeşimizin Nefesini Kesen Aynı Karanlık

Her seferinde yeniden uyarıyoruz. Haklıyız, biliyorsunuz. Topraktan, tarımdan, tohumdan elinizi çekin dedik. Gün geldi soğanın kilosu on liraya çıktı. Açlık yasak tanır mı? Haklıydık. Sonucunu yaşıyorsunuz.

COVID-19 salgını sebebiyle insanların dayanışmayı yükselttiğine de dikkat çeken Atalay sözlerine, “Bu dayanışma ruhu yedi sene önce milyonlar tarafından tecrübe edildi ve öğrenildi. Nitelikli ve kamusal sağlık hizmeti hakkına sahip çıktık. Hepimiz iyi değilsek hiçbirimiz iyi değiliz. Gezi’de Ethem’i, Medeni’yi, Berkin’i, Ali İsmail’i, Hasan Ferit’i, Abdullah’ı, Ahmet’i ve Mehmet’i bizden ayıran karanlıkla George Floyd kardeşimizin nefesini kesen aynı karanlıktır”

Açıklamanın ardından kitle alkış ve sloganlarla dağıldı.

Saros’u Birlikte Koruyacağız: ‘Vatan Sadece Toprak Değil; Ağaçtır, Sudur’

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir