Connect with us

Ekonomi

Türkiye’nin İlk Unicorn’u Oyun Sektöründen Çıktı: Peak

peak zynga startup unicorn games

Türkiye’nin ilk unicorn’u oyun sektöründen çıktı. ABD’li oyun üreticisi Zynga, Türk mobil oyun üreticisi Peak Games’i 1.8 milyar dolara satın aldıklarını duyurdu.

Zynga Inc. CEO’su Frank Gibeau, Türk mobil oyun üreticisi Peak Games’i 1.8 milyar dolara satın aldıklarını duyurdu. Zynga böylelikle bugüne kadarki en büyük satın alma hamlesini gerçekleştirmiş olacak.

Peak ise, ABD’li Zynga ile güç birliği anlaşması ile yeni bir evreye girmiş bulunuyor. Anlaşma ile sadece ortaklık yapısı değişen Peak, faaliyetlerini ekibinde ve yönetiminde hiçbir değişiklik olmadan kendi markası altında sürdürerek bir Türk şirketi olarak kalmaya devam ederken, hisselerini 1,8 milyar dolara Zynga’ya devredecek.

KWORKS 2020 YILI Hızlandırma ve Ön Hızlandırma Programları Başladı

Gibeau: Peak Dünyanın En İyi Puzzle Oyunu Geliştiricilerinden Biri

Zynga CEO’su Frank Gibeau, “Peak’e ‘aramıza hoş geldin’ demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast’ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek” ifadelerini kullandı.

Peak Kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin ise anlaşmayla ilgili olarak, “Bugün geldiğimiz nokta tüm Türkiye için gurur verici ve biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Zynga ile devam edeceğimiz bu yolculukta, birlikte daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Bir Problemi Girişime Nasıl Dönüştürebilirsiniz?

Anlaşmanın 3. Çeyrekte Tamamlanması Öngörülüyor

Anlaşmaya göre, satın alma 900 milyon dolar nakit ve 900 milyon dolar da Zynga hissesi karşılığı gerçekleşecek. Anlaşmanın 3. çeyrekte tamamlanması öngörülüyor.

Peak, mühendislik, sanat, tasarım, işletme ve sosyal bilimler dallarında eğitim görmüş 100 kişilik bir ekipten oluşuyor. Bu ekip, 29 yaş ortalamasına sahip. 10 yıldır İstanbul’da çalışıyor ve oyunlarını yine İstanbul’daki ofislerinden geliştiriyorlar.

Peak:  Ülkemizin Müthiş İnsan Potansiyelini Bütün Dünyaya Bir Kez Daha Gösterdiğimiz İçin Gurur Duyuyoruz

Anlaşmaya ilişkin Peak, bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Biz Türkiye’de doğmuş bir takımız ve ülkemizin müthiş insan potansiyelini bütün dünyaya bir kez daha göstermiş olmaktan gurur duyuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şu şekilde:

“10 yıl önce yanımıza hayallerimizi de alarak yola çıktık. Bugün global mobil oyun pazarının en büyük şirketlerinden biriyiz. 193 ülkede yüz milyonlarca insanın hayatına dokunuyoruz.

Ve daha yeni başlıyoruz…

Biz Türkiye’de doğmuş bir takımız ve ülkemizin müthiş insan potansiyelini bütün dünyaya bir kez daha göstermiş olmaktan gurur duyuyoruz.

Zynga ile yaptığımız anlaşmanın hem ülkemiz hem de bizim için yepyeni başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz.

Peak olarak İstanbul’dan çalışmaya, üretmeye ve elbette daha büyük hayaller kurmaya devam edeceğiz.

Heyecanımızı paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.”

Girişimcilere Özel: En Çok Kullanılan Girişimcilik Jargonları

Zynga Gram Games’i De Satın Almıştı

Zynga Mayıs 2018’de Türk mobil oyun şirketi olan Gram Games’i250 milyon dolar karşılığında satın almıştı.

Peak ve Zynga arasındaki anlaşma, farklı ülkelerdeki rekabet kurumlarının onaylarına tabi bulunuyor.

Zynga, Türk Mobil Oyun Şirketi Gram Games’i Satın Aldı

* Unicorn: ‘Tek boynuzlu’ olarak Türkçeye çevrilebilen unicorn girişimlerin özelliği, değerlerinin 1 milyar dolar veya daha fazla olmasıdır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.