Connect with us

Ekonomi

Yarım Asırlık Otobüs Firması 200 Şubesini Kapatıyor

mustafa özdalgıç

Yeni tip koronavirüs salgını sonrası seyahat sektöründeki kriz daha da derinleşiyor. Sektörün durumunu değerlendiren Pamukkale Turizm Genel Müdürü Mustafa Özdalgıç, “Tüm Türkiye’de 250 adet şubemiz var. Peyderpey 200 şubeyi kapatacağız. Başka çaresi yok bu işin. Artık ağırlıklı olarak online bilet satışımız olacak” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Etkisi: Son Yüzyılın En Büyük Küresel Buhranı Kapıda

Mustafa Özdalgıç: 200 Şubeyi Kapatacağız, Başka Çaresi Yok

Milliyet’e açıklamalarda bulunan Özdalgıç, “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. İş yapış şekillerimizi değiştiriyoruz. Otogarlar ve şehir içerisindeki belirli satış noktalarını bırakarak yolumuza devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de 250 adet şubemiz var. Peyderpey 200 şubeyi kapatacağız. Başka çaresi yok bu işin. Artık ağırlıklı olarak online bilet satışımız olacak. Yolcularımız sağlığı açısından da bu durum çok daha iyi olacak.” dedi.

Türkiye, Salgının Ekonomik Etkisini Daha Sert Yaşayacak

Koronanın Bize Maliyeti 2,5 Ayda 24 Milyon TL

2,5 aydır kontakların kapalı olduğunu belirten Özdalgıç, “Sağ olsun devletimiz bir kısmı kısa çalışma ödeneği olsun, personel maaşları olsun destekler verdi. SGK ile ilgili ötelemeler var ama nihayetinde bunlar bizden istenecek. Kiracı olduğumuz yerlerde kira almayan mülk sahiplerimiz de oldu. Kirasını isteyen mülk sahibi de oldu. Şimdi bizim bu tekerlek döndükten sonra tekrar bizim bunları ödüyor olmamız lazım.Tüm bu bilgiler ışığında coronanın bize maliyeti 2.5 ayda 24 milyon TL.”

Yüzde 50 kapasite ile seyahat etmek sizin sektörü nasıl etkileyecek sorusunu da yanıtlayan Özdalgıç, “Bizim yüzde 50 koltuk kapasitemiz düşürüldüğü zaman bilet fiyatlarını çarpı 2 yapmanız lazım. Bunun daha doğalı yok. Koronavirüs sonrası maske, dezenfektan gibi ürünlerde eklenince maliyetlerimiz arttı. Fiyatlarımızı açıkladık. Yolcularımızdan ciddi olarak tepki var. Vatandaşımız fiyatlar konusunda kendine göre haklı biz de kendimize göre haklıyız. Bu şartlar böyle devam ederse gidişat iyi olmaz. Otobüslerde uçaklardaki gibi tam kapasite hakkı tanınmalı ve biz de bilet fiyatlarımızı eskiye çekmeliyiz.” dedi.

KPMG Türkiye: COVID-19’un Ekonomiye Etkisi En Az Bir Yıl Sürecek

Bilet Fiyatlarını En Az Yüzde 100 Artırmamız Lazım

Bilet fiyatlarındaki artışa da değinen Özdalgıç, “Normalde en az yüzde 100 artırmamız lazım. Bazı yerlerde yüzde 40 artırdık. Bazı yerlerde yüzde 50 artırdık. Şu anda talepler çok düşük. Bazı güzergahlarda tavan fiyatı uygulamamıza rağmen eğer araba 20 değil de 17 kişiyle giderse araba para kazanmıyor. Geçen sene sezonda taşınan yolcunun biz bu sene taşınmasını beklemiyoruz. En az yüzde 50 talep azalmasını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ünlü Profesör Daron Acemoğlu Uyardı: Kriz Katlanarak Büyüyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.