Bizi Takip Edin

Kültür

Beyoğlu Sineması Yeniden Açılabilmek İçin Destek Bekliyor: #Sayenizde

Beyoğlu Sineması #Sayenizde

Pandemi süresince kapalı kalan Beyoğlu Sineması, kapılarını yeniden açabilmek için Fongogo üzerinden bir destek kampanyası başlattı.

2013 yılında önce Emek Sineması’nın yıkılmasının ardından, İstiklal Caddesi’nin geçirdiği dönüşümle birlikte kültür ve sanat merkezlerinin teker teker kapanması sonucu Beyoğlu’nda yalnız kalan sinema, caddenin eski ihtişamlı günlerini kaybetmesiyle birlikte zor günler yaşamaya başlamıştı.

2017 yılında kapanmak üzereyken sinemaseverlerin desteği ve yeni bir yönetimle faaliyetlerine devam eden Beyoğlu Sineması, hazırladığı özel seçkiler ile ayakta kalabilmeyi başarmıştı. Pandemi ile birlikte yaşanan derin kriz sonucu tekrar desteğe ihtiyaç duyan sinema, bu dönemde hükümetten ya da Kültür Bakanlığı’ndan herhangi bir destek bulamadığını da belirtti.

Tiyatromuz Yaşasın: İki Bin Tiyatro Emekçisinden Ortak Çağrı

Beyoğlu Sineması Destekle Ne Yapmayı Planlanıyor?

“#Sayenizde Beyoğlu Sineması’nda buluşmaya devam edeceğiz.” diyen sinema, desteklerle ne yapacağını da şu şekilde açıklıyor:

“Önceliğimi pandemi sonrası Beyoğlu Sineması’nın kapılarını yeniden açabilmesi. Yapılacak desteklerde Beyoğlu Sineması’nın nesilden nesile bağımsızlığını koruyarak, Türkiye’de sinema kültürünün gelişimine katkı sağlamaya devam etmesi. Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu gibi sinemacıların ilk filmlerini tek kopyayla gösteren Beyoğlu Sineması, sinemacıların yetişmesine katkı sağlayacak, festivallerden ödüllerle dönen filmleri Türkiye’deki sinemaseverlerle kavuşturmaya devam edecektir. Ayrıca sinema, geleneklerine bağlı bir sanat dalı olmasına rağmen sinema salonu işletmeciği her daim yeniliğe açık ve çağın gerekliliklerini yerine getirmekle sorumlu olan işletmeler. Beyoğlu Sineması da gerek sinema salonu, gerekse fuaye alanını yenileyerek çağa uygun şekilde faaliyetlerine devam edebilmek için, desteğinize ihtiyaç duyuyor.”

Beyoğlu Sineması’na Fongogo üzerinden destekte bulunabilirsiniz.

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘İstiklal Caddesi’ Açıklaması

Beyoğlu Sineması’nın Tarihi

Beyoğlu Sineması, kapısı sokağa açılan tarihi bir kent sinemasıdır. İstanbul’un en eski ve hâlâ popülerliğini koruyan en önemli sinema salonlarından biri konumundadır. 1989’da açılan Beyoğlu Sineması, 1994 yılında Avrupa Birliği çatısı altında oluşturulan Eurimages üyeliğine Türkiye’den kabul edilen ilk sinema işletmesidir.

Türkiye’de sinemanın gelişimine katkı sağlamayı amaç edinen Beyoğlu Sineması, kurulduğu günden bu yana bağımsız filmlere kapılarını açmış, İstanbul Film Festivali’nin ana salonlarından biri olmuştur. Başka Sinema’nın da anlaşmalı olduğu salonlardan biridir.

Beyoğlu’ndaki Tarihi Binada Restorasyon Başlıyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.