Bizi Takip Edin

Ekoloji

Doğa ve Yaşam Savunucuları Kamilet Vadisi’ne Sahip Çıkıyor

Arhavi Doğa Koruma Platformu Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Kamilet Vadisi’ne sahip çıkmak için sosyal medyada #KamiletiKurtar etiketiyle kampanya başlattı.

Sosyal medyada birçok kişi, kurum ve inisiyatif, etikete destek vererek Kamilet Vadisi’ne sahip çıkıyor.

Video: Arhavi Doğa Koruma Platformu – 6 Haziran 2020

Kamilet’te Ne Oluyor?

Arhavi ilçesinin güneyinde, 3300 metrelik Güldağı doruklarında kaynakları yer alan, ilçe merkezine 15 km uzaklığındaki Kamilet Vadisi’nin doğusunda, Fındıklı Abu-Çağlayan havzası, batısında Murgul Havzası ve güneyinde Yusufeli Bıçakçılar havzası bulunuyor.

MNG Holding tarafından yapılmak istenen Orta HES projesinde çıkan hafriyatın dere yataklarına dökülmesi sonucu derenin çamur aktığı görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu. Platform yöne halkının yıllardır hidroelektrik santral (HES) yapılmaması için mücadele ettiği vadide şirketin sözleşmede ve ÇED raporunda yer alan kurallara da uymadığını iddia etmişti.

İptallere Rağmen HES’e Devam Ediliyor

Orta HES projesi için 2010 yılından başlayan sürecin sonucunda, proje ile ilgili imar planlarının ve verilen orman izinlerinin iptal edilmesi gibi hukuki kazanımlara rağmen yargı yolu tıkandı ve inşaata şirketin yeniden başvurularının kabul edilmesi sonucunda 2015 yılında tekrar başlandı.

Arhavi Doğa Koruma Platformu: ÇED Süreci Tamamen Göstermelik

Arhavi Doğa Koruma Platformu, proje ile ilgili hazırlanan ÇED raporunda yol yapımı esnasında ortaya çıkan hafriyatın önceden belirlenen depolama alanlarında depolanacağı taahhüdü verilmesine ve bu taahüt projenin bir şartı haline gelmesine karşın, uygulamada hafriyatların vadi yamaçlarından aşağı döküldüğünü belirtmişti. Plaftorm yaptığı açıklamada, “Bu proje ülkemizde ÇED sürecinin tamamen göstermelik bir şekilde uygulandığı ve fiilen uygulamada projelerin çevre ile uyumlu inşaatı konusunda tamamen işlevsiz olduğu bir kere daha görülmüştür. ÇED raporundaki projeler ile uygulanan projeler aynı değildir. Projede çok kapsamlı değişiklikler yapılmış, tünel inşaatı yerine su kanal ile yükleme havuzuna taşınmıştır” dedi.

Dereler Çamur Akıyor

Kamilet Vadisi’nin sürekli çamur aktığını ve tesisin kapatılması için başvuruda bulunduklarını açıklayan platform şunları kaydetti: “MNG firması ve ilgili kamu otoriteleri HES yapılmaması gereken bir vadide HES yapılmasına neden olma ve inşaat esnasında ÇED raporunda belirlenen kurallara inşaat esnasında uyulmaması gibi olumsuzluklara ek olarak, işletmede de uyulması gereken kurallara da uyulmamakta ve Kamilet Vadisi sürekli çamur akmaktadır. Konu hakkında Artvin DSİ Bölge Müdürlüğüne, Artvin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gerekli başvurular yapılmış olup, ÇED Raporunda belirlenen kurallara aykırı olarak yapılan imalatlar için gerekli yaptırımların uygulanması, tesisin işletmeye kapatılması talep edilmiştir.”

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.