Connect with us

Kültür

Ressam Kani Kaya ve Sanatçı Ayçin Tuyun Bir İlki Gerçekleştirdi

ressam kani kaya

Küratör ve Ressam Kani Kaya önümüzdeki yıl İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilecek olan, Türk – İtalyan sanatçıların bir araya geleceği Vatikan – The Secret of Art sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak bir portre resim yapacak.

Bu çalışmada sanatçı Ayçin Tuyun portre modelliği yapacak. Birlikte yapılacak bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak eserin %20’lik satış bedeli, telif hakkı Ayçin Tuyun’a ait olacak.

‘İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali’ Sergisi Dijitale Açılıyor

Ressam Kani Kaya: Ayçin’in Yüzünde Mona Lisa’nın Tebessümü ve İfadesini Görürsünüz

Ressam Kani Kaya, genç sanatçı Ayçin Tuyun’u neden seçtiğini şöyle anlattı; “Eğer doğru açıdan ve doğru ışık ile bakarsanız Ayçin’in yüzünde Mona Lisa’nın tebessümü ve ifadesini görürsünüz. Ben, Ayçin’in gözlerinde gördüğüm ruhunu ve aurasını resmetmeye çalışacağım, Ayçin’in yüzüne ve gözlerine dikkatli baktığınızda bunu anlayabilirsiniz. Bu çalışma soyut – figüratif çalışma olup Rönesans dönemi ve o günkü teknikler ile bir ilgisi olmayacak.”

Sanatçı Ayçin Tuyun ise ressam Kani Kaya ile birlikte çalışmaktan ve telif hakları konusundaki duyarlılığından mutlu olduğunu söyledi. Bir ressam ve bir oyuncunun bir araya gelip özellikle telif hakları konusunda bir ilke imza atmasının önemine vurgu yaptı.

Yarına Tek Bilet: Netflix İlk Türk Orijinal Filmini Duyurdu

Disiplinler Arası Sanat Dalları Arasında Bir İlk

Bu özel çalışma ile sanat dünyasında bir ilk gerçekleşecek. Ayçin Tuyun, Kani Kaya’nın çizeceği resmin telif hakkı olarak %20 telif hakkına sahip olmuş olacak. Böylece ilk defa bir sanatçı, modellik yaptığı eser üzerinde hak sahibi olacak. İki sanatçı bu anlaşma ile sanatçı telif haklarına dikkat çekerek, bu durumun sanat dünyasında örnek olmasını istediklerini belirttiler.

Beyoğlu Sineması Yeniden Açılabilmek İçin Destek Bekliyor: #Sayenizde

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.