Bizi Takip Edin

Gündem

İBB Satın Aldı: Fatih’in Portresi Uzun Yıllar Sonra İstanbul’a Dönüyor

ibb fatih'in portresi

İBB, National Gallery’nin “Daimi sergilenen sanat eserleri” arasında yer alan Fatih Sultan Mehmet’in orijinal portresini satın aldı.

Londra’da düzenlenen müzayede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka temsil etti. 770 bin sterline satın alınan tablo, uzun yıllar sonra İstanbul’a, evine dönüyor.

İBB’den ‘Askıda Fatura’ İçin Yeni Yardımlaşma: Anne Bebek Paketi

Günümüze Gelebilmiş Üç Portresinden Biriydi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Osmanlı İmparatorluğu’nun Rönesans dönemine ilgi duyan ve entelektüel birikimiyle öne çıkan padişahı Fatih Sultan Mehmet’in kendi döneminde yapılıp günümüze gelebilmiş üç orijinal portesinden birini satın aldı.

İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih’in başka bir kişi ile resmedilen tek portresi, İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonundaki müzayedeye alıcıların beğenisine sunuldu. Müzayedenin en dikkat çeken parçalarından biri olan yapıt, 400-600 bin sterlinden satışa çıkarıldı. Yapıtı yeniden ülkemize kazandırmak isteyen İBB, portreye 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) sahip oldu.

İmamoğlu: İBB Olarak Satın Aldık

İBB’nin 6 Bin Yeni Taksi Teklifi UKOME’de Reddedildi

Müzayedeye Koronavirüs Engeli

National Gallery’nin “Daimi sergilenen sanat eserleri”nden biri olan Fatih portresinin de yer aldığı müzayede, aslında daha önce gerçekleştirilecekti. Ancak, koronavirüs önlemleri kapsamında Londra’daki Christie’s müzayede salonu kapıya kilit vurmak zorunda kaldı. Bu da müzayedenin iki ay ertelenmesine neden oldu.

Vefatından 6 Ay Önce Yapılmış

Gentile Bellini’nin en önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33,4; boyu ise 45,4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480. Belki de 3 Mayıs 1481 tarihinde yaşamını yitiren Fatih Sultan Mehmet’in, ressam Bellini’ye verdiği son pozlardan biri.

CHP MYK’da Karar Verildi: İşte Kesinleşen Kurultay Tarihi

Fatih’in Portresi: İkinci Kişinin Kim Olduğu Bilinmiyor

Öte yandan Fatih Sultan Mehmet’in portresinde yer alan ikinci kişinin kim olduğu hala bilinmiyor. Christie’s müzayede salonunda İslam ve Hindu Sanat Eserleri sorumlusu olarak çalışan Sara Plumby’e göre tablodaki kişinin kim olduğu hakkında iki farklı teori bulunuyor. Bunlardan birincisi ikinci figürün, padişahın üç oğlundan biri olduğunu ileri sürüyor. Ancak, tablodaki ikinci kişinin II. Mehmet ile arasındaki yaş farkının az olması, bu iddiayı çürütüyor. Diğer iddianın sahipleri ise tablodaki figürün beyaz tenli ve tıraşlı olmasından yola çıkarak, Batılı bir kişi olduğunu ileri sürüyor.

İmamoğlu İlk Yılını Değerlendirdi: Amacımız 16 Milyona Hesap Vermek

Bellini’yi Deneyerek İşe Aldı

Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 yılları arasında yaşayan ressam Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etti. Resmini yapmasına izin vermeden önce onun yeteneğinden emin olmak için, saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirdi.

Fatih, İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olduktan sonra kendi portrelerini çizdirmeye başladı.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.