Connect with us

Ekoloji

Kaş’ta Yanan Ormanlık Alanın İmara Açıldığı İddialarına Yalanlama

kaş belediyesi

Kaş Belediyesi, ‘Çukurbağ Yarımadası’nda çıkan yangında yanan ormanlık alan imara açıldı’ şeklinde basına yansıyan iddiaları yalanladı.

Haberlere ilişkin bir açıklama yapan Kaş Belediyesi, “Geçen ay Çukurbağ Yarımadası’nda yanan bölge, Çevre Düzeni Planı’nda ‘Doğal Karakteri Korunacak Alan’ olarak tanımlanmıştır. Bu alan korunmaktadır, imara açılmamıştır” ifadelerini kullandı.

Kaş Belediyesi, geçen mayıs ayında Çukurbağ Yarımadası’nda çıkan yangından sonra yanan ormanlık alanın imara açıldığı yönünde basına yansıyan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Kaş’taki Orman Yangını ‘Kundaklama’ İddialarını Beraberinde Getirdi

Kaş Belediyesi: Bu Alan Korunmaktadır, İmara Açılmamıştır

Alanın imara açılmadığı kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bugün itibari ile bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında haber olarak yer alan ve üzerinde algı operasyonu oluşturulmaya çalışılan Kaş ilçesi Çukurbağ Yarımadası ve Limanağzı Bölgesi Doğal Sit Alanlarının 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yaptırılmış olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğünce 09/07/2019 tarihinde onaylanmıştır. Onaylanan plan Eylül 2019 tarihinde 30 gün süreyle askıya çıkarılmıştır. Şu an askıda olan plan daha önce onaylanan itiraz süresi içerisinde yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucu askıya çıkmıştır. Onaylanmış olan söz konusu plana ilişkin belediyemiz görüşlerini resmi yazı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirmiştir. Planın yapımı Antalya Büyükşehir Belediyesine onayı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aittir. Geçtiğimiz ay Çukurbağ Yarımadası’nda yanan bölge; Çevre Düzeni Planında ‘Doğal Karakteri Korunacak Alan’ olarak tanımlanmıştır. Bu alan korunmaktadır, imara açılmamıştır.”

Olimpos’u Yok Edecek Plan: Kaçak Yapıların Yasallaştırılması Amaçlanıyor

Ne Olmuştu?

Antalya’nın Kaş ilçesi Yarımada mevkiinde orman yangınında, 25 dönüm makilik ve zeytinlik alan zarar görmüştü. Yangın sonrası çıkan görüntüler ‘kundaklama’ iddiasını beraberinde getirmişti.

Kaş ilçesi merkezindeki doğal güzelliği ile ünlü Çukurbağ Yarımadası’ndaki lüks villalara yakın olan maki ve zeytin ağaçlarının bulunduğu orman alanında 24 Mayıs gecesi saat 01.45 sıralarında yangın çıktı. Yangının sebebi olarak ise aydınlatma direğindeki ampulün kısa devre yapması gösterilmişti.

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu’ndan Basın Açıklaması

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir