Connect with us

Ekoloji

Havran’ın Üstü ‘Altın’dan Değerlidir: Altın Madenleri İstemiyoruz

kazdağı doğal ve kültürel varlıkları koruma derneği

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Büyükşapçı ve Halılar Köylerinde yapılmak istenen altın madeni projelerinin iptali için açtıkları davaların Balıkesir İdari Mahkemesi tarafından gerçekleştirilecek keşfi için çağrı yaptı.

Açıklamada bugünkü keşif için “Söz konusu projeler Havran İlçemizde ciddi anlamda ekolojik yıkıma yol açacaktır. Yöresine sahip çıkan değerli vatandaşlarımızı ve yörede yaşayan köylülerimizi bu projelere karşı çıkmak üzere mahkeme keşfine davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Doğa ve Yaşam Savunucularından Kazdağları İçin #Elele Eylemi

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği: Ormanlar ve Tarım Alanları Yok Olacak

Bölgenin birinci derece deprem alanı olduğu ve olası siyanürlü atık barajları kazalarının da Havran bölgesi ve Edremit Körfezi için ne kadar riskli olduğuna dikkat çekildi. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği‘nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Altın madeni yapılırsa ormanlar ve tarım alanları yok olacak, yeraltı ve yerüstü suları siyanür ve asitlerle zehirlenecek, hava, su ve toprak kirlenecektir. İnsanlar ve hayvanlar kanser vb. hastalıklara yakalanacak ve yaşamlarını yitirecektir.

“Bölgedeki bu projeler bölgenin tarımı için çok önemli olan derelere, Gelin Deresine ve Havran Barajı’na çok yakındır ve gerçekleşmeleri halinde dereler ve baraj suyunu zehirleyecektir. Köylülerin en büyük gelir kaynaklarından olan ve proje alanlarına çok yakın olan zeytinlikler kuruyacaktır. Hayvancılık etkilenecektir.

Zaten kıt olan su kaynakları çok su kullanan maden şirketlerine tahsis edilerek susuzluk yaşanacaktır. Altın madeni projelerinin hiçbir kamu yararı yoktur.

Akkuyu’da Doğa Katliamı: ‘Sanki Burada Nükleer Patlama Yaşanmış’

Altın Madeni Projelerinin Hiçbir Kamu Yararı Yoktur

Altın madeni şirketleri, önce toprağın üstünde ne varsa, ağaç, çalı, çırpı, hepsini kesecek araziyi tıraşlayacak, atık barajları yapacak, toprağı kazıp cehennem çukurlarını açacak, çıkardığı toprağı siyanürlü sularla yıkayıp altını ayrıştıracaktır. Ormanlar ve tarım alanları yok olacak, yeraltı ve yerüstü suları siyanür ve asitlerle zehirlenecek, hava, su ve toprak kirlenecektir. İnsanlar ve hayvanlar kanser vb. hastalıklara yakalanacak ve yaşamlarını yitirecektir. Bölgedeki bu projeler bölgenin tarımı için çok önemli olan derelere, Gelin Deresine ve Havran Barajı’na çok yakındır ve gerçekleşmeleri halinde dereler ve baraj suyunu zehirleyecektir. Köylülerin en büyük gelir kaynaklarından olan ve proje alanlarına çok yakın olan zeytinlikler kuruyacaktır. Hayvancılık etkilenecektir. Zaten kıt olan su kaynakları çok su kullanan maden şirketlerine tahsis edilerek susuzluk yaşanacaktır. Altın madeni projelerinin hiçbir kamu yararı yoktur. Devlet ancak ocak başı fiyatının en fazla yüzde ikisi ila dördü arasında devlet payı almaktadır. Çıkartılan altınlar olduğu gibi yabancı-yerli şirketlerin malı olmaktadır. Mevcut Maden Yasası ile madencilikte tüm kar ve kazanç özel şirketlere, zararı ve riski de halka olmaktadır. Birinci derece deprem bölgesi olan bölgemizde olası siyanürlü atık barajları kazaları da Havran bölgemizi cehenneme çevirecek ve kirlilik Edremit Körfezine kadar gelecektir.

35 Çevre Örgütünden Belediyelere Çağrı: Asfalt Dökme Yayalaştır!

Danıştay Kararı Bozmuş ve Keşif Yapılmasına Karar Vermiştir

Büyükşapçı Köyü’ndeki Demirtepe Altın Madeni Projesi Derneğimizin bilimsel itirazları ve Köylülerimizin ve Havranlıların imzaları ile durdurulmuştur. Büyükşapçı’daki diğer proje ve Halılar Köyü’ndeki proje Derneğimiz ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği tarafından dava edilmiş ve davalar kazanılmıştır.

Ancak Danıştay kararı bozmuş ve keşif yapılmasına karar verilmiştir.  Bu iki proje ile ilgili olarak 26 Haziran’da saat 11.00 civarında proje alanlarında keşif yapılacaktır.

Halılar, Kocaseyit, Sarnıç, Dereören, Eğmir, Büyükşapçı, Küçükşapçı Köylüleri, Havranlılar, Edremitliler altın madeni istemiyor. Sağlıklı bir çevrede yaşamak ve çocuklarına temiz bir doğa bırakmak istiyor.”

Tepeoba Molibden madeninin yarattığı ekolojik yıkım göz önündedir. Bölgedeki tüm altın madeni projeleri bir an önce iptal edilmelidir.”

Mavi Bayrak Nedir? İşte Edremit’in Mavi Bayraklı Plajları

Kaş’ta Yanan Ormanlık Alanın İmara Açıldığı İddialarına Yalanlama

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir