Bizi Takip Edin

Gündem

İlber Ortaylı, Portrede Fatih Sultan Mehmet’in Karşısındaki İsmi Açıkladı

ilber ortaylı portre fatih sultan mehmet cem sultan

Prof. Dr. İlber Ortaylı, dün İBB tarafından satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresinde Fatih Sultan Mehmet’in karşısında resmedilen kişiyi açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), National Gallery’nin “Daimi sergilenen sanat eserleri” arasında yer alan Fatih Sultan Mehmet’in orijinal portresini dün İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen açık artırmada satın almıştı.

770 bin sterline satın alınan ve Gentile Bellini’nin eseri olduğu düşünülen portrede, Fatih’in karşısında duran kişiye dair iki tahmin yürütülüyordu. Bunlardan birincisi, o kişinin Fatih’in üç oğlundan biri olduğu yönünde, diğeri de figürün beyaz tenli ve tıraşlı olmasından yola çıkılarak, Avrupalı bir diplomat olabileceği yönündeydi.

İBB’nin 6 Bin Yeni Taksi Teklifi UKOME’de Reddedildi

İlber Ortaylı: ‘Fatih’in Yanındaki Kişi Cem Sultan’

Habertürk’e konuk olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, konuya dair bir açıklama yaptı.Ortaylı, Fatihin karşısındaki kişinin, oğlu Cem Sultan olduğunu belirterek, “Cem Sultan’ı Fatih Sultan Mehmet seviyordu ve yetenekleri konusunda kendisine yakın buluyordu” ifadelerini kullandı.

Programın diğer konuğu olan tarihçi Prof. Dr. Nurhan Atasoy da İlber Ortaylı’ya katıldığını belirterek, portrede Fatih’in karşısındaki kişinin Cem Sultan olduğunu ifade etti.

Kan Grubu İle Kovid-19 Bağı Doğrulandı: Hangi Grup En Riskli?

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.