Connect with us

Ekoloji

Yaşam Savunucuları Söğütlüçeşme’de: AVM Değil Nefes Almak İstiyoruz

söğütlüçeşme avm gar protesto

Doğa ve yaşam savunucuları Kadıköy Söğütlüçeşme’de bulunan TCDD arazisine AVM yapılmak istenmesini bir kez daha protesto etti.

Kadıköy Dayanışma Ağı’nın çağrısıyla Söğütlüçeşme Metrobüs durağı önünde gerçekleştirilen eyleme, Validebağ Gönüllüleri başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu, aktivist ve CHP, HDP, Emek Partisi ve Halkevi üyeleri de katılım gösterdi.

Protestoya Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil de katıldı.

İstanbul Valiliği’nden Söğütlüçeşme Kararı: ‘ÇED Gerekli Değil’

İstanbul Valiliği’nden 19 Haziran’da yapılan açıklamada, “İstanbul İli Kadıköy İlçesi Hasanpaşa Mahallesi ve Zühtüpaşa Mahallesi Söğütlüçelme İstasyonu 3453 Ada, 1 Parsel ve 3454 Ada 1 Parsel adresinde Fıratcan İnş. Tur. Ve Tic A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı, Destek Birimleri, İlave Peron ve Ray Hattı Yaşam Merkezi’ projesine ilişkin olarak, Valiliğimizce 09.06.2020 tarih 20201119 sayılı ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir.” ifadelerini kullanılmıştı.

Karar birçok çevre örgütünün tepkisini çekmişti.

Söğütlüçeşme’ye AVM’nin Yapılmasının Yolu Açıldı

söğütlüçeşme avm gar protesto

Saros’ta Hukuk ve Bilim Yok Sayıldı: İkinci ÇED Raporu Olumlu

Kadıköy Belediyesi’nden Videolu Protesto

Kadıköy Belediyesi de Söğütlüçeşme’ye AVM yapılmaması için bir video klip yayınladı. Esnafın görüşlerine yer verilen video klipte, Söğütlüçeşme’ye AVM yapılırsa nelerin kaybedileceği anlatıldı.

CHP’li Vekilden Suç Duyurusu: Ormanı Maden İçin Yaktılar

13. İdare Mahkemesi, 8 Mayıs’ta megakentin en kıymetli bölgelerinden biri olan Söğütlüçeşme’yi gar görünümlü AVM’ye çevirecek imar planlarının yürütmesini durdurmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karara itirazı üzerine üst mahkeme 2 Haziran’da 193 milyonluk proje için verilen yürütmeyi durdurma kararını kaldırmıştı. Böylece alana gar gönümlü AVM yapılmasının önü açılmıştı.

35 Çevre Örgütünden Belediyelere Çağrı: Asfalt Dökme Yayalaştır!

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir