Connect with us

Gündem

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: En Kısa Sürede Ekstra Tedbirler Almalıyız

mehmet ceyhan normalleşme tedbir

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınında normalleşmenin beklenilenin üzerinde olumsuz etki yaptığını söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Kabul edelim ki, Koronavirüsle mücadelede sıkıntılı bir evreye girmiş durumdayız. Salgının yayılma ivmesini nisan ayının ortasından itibaren baskılayıp aşağı doğru çekebilen Türkiye, haziran ayında bu mücadelede kazandığı zeminin bir kısmını kaybederek Kovid-19 ile yürüttüğü bilek güreşinde bir kilitlenmeye girmiştir” dedi.

DSÖ Başkanı Uyardı: Koronavirüste En Kötüsü Önümüzde

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Bu Kadar Tedbirle Bu Kadar Gidiyor İş

Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin’e konuşan Ceyhan, “Salgın yazdan etkilenecek diye hesaplandı, biraz ona güvenerek çok hızlı bir normalleşme modeli uygulandı. Bunu uygulayan her ülke bir yerde takıldı. Normalleşmenin etkisi öngörülemedi. Normalleşme gerçekten beklenilenin çok üzerinde olumsuz etki yaptı. Bizim normalleşme adımlarımızla birlikte vakaları indirememeye başladık” diye konuştu.

Ceyhan, “Bu şekilde bu ölümler ve vaka sayısıyla devam edersek, kısa bir sürede vakaları aşağı indirmemiz mümkün değil. Bu virüs yükü ile bu kadar vaka yükü ile uzun süre gidemeyiz. En kısa sürede mutlaka ekstra tedbirler almamız lazım. Çünkü görülen o ki, ek tedbirler olmadan mümkün değil. Bu kadar tedbirle bu kadar gidiyor bu iş” ifadesini kullandı.

Koronavirüs, Bildiğimiz Haliyle Dünya Düzeninin Sonunu Getirdi

Rakamlar Kendi Kendine Düşmez

Ceyhan, “Bunu yapmak zorundayız. Aksi takdirde bu rakamlar kendi kendine düşmez. Bu kilitlenmeyi uzun süre taşıyamayız böyle” yorumunu yaptı. Ceyhan’la konuşan Ergin,“Bu kilitlenmenin aşılamaması halinde sonbahar gelirken okulların açılmasının ne kadar zor bir karara dönüşeceğini şimdiden tahmin edebiliriz” düşüncesini dile getirdi.

Koronavirüse Yakalanan CHP’li Belediye Başkanı’ndan Mesaj

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.