Connect with us

Ekoloji

Galata Kulesi Restorasyonu ‘Ebabil Kuşları’ Sebebiyle Ertelendi

galata kulesi ebabil kuşları restorasyon

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılması planlanan Galata Kulesi restorasyon çalışması, ebabil kuşlarının yuvalarının zarar görmesi nedeniyle ertelendi.

Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy yapmış olduğu açıklamayla, Galata Kulesi’ndeki restorasyonun ertelendiği açıkladı. Konuyla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise restorasyonun sonbaharda  yapılacağı kaydedildi.

Bakan Ersoy: “Galata’nın Kuşları İçin Özel Bir Bölüm De Olacak”

Galata Kulesi’nde başlanan restorasyon çalışması nedeniyle çevresine iskele kurulmuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Galata Kulesi’nde yürütülen müzeleştirme çalışması sırasında ebabil kuşlarına duyarsız kalamazdık. Kulenin dış bakımına kuşların göçme vaktine kadar ara veriyoruz. Ayrıca müzede Galata’nın kuşları için özel bir bölüm de olacak. Hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

İlginç Yasak: Üsküdar Belediyesi’nden Çekirdek Yasağı

“Galata Kulesi Kuşların Yuvası Olmaya Devam Edecek”

Vakıflar Genel Müdürlüğü de restorasyonun sonbaharda başlayacağını belirtti. Yapılan yazılı açıklamada, “Ebabil kuşlarının Galata Kulesi’ndeki yavrulama döngüsü devam ettiği için Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un talimatları doğrultusunda, Bilim Kurulu ve ilgili derneklerle yapılan değerlendirme sonucunda iskelenin acilen kaldırılarak bakım çalışmalarına sonbaharda başlanması kararlaştırılmıştır. Restorasyon sırasında mevcut kuş yuvaları olduğu gibi korunacaktır. Yapılacak müze konsepti içinde Galata’nın kuşlarına özel ver verilecek. Galata, kuşların yuvası olmaya devam edecek” denildi.

TMMOB: Kanal İstanbul, Ekolojik Tahribat ve Yıkım Projesidir

Simurg Kuş Yuvası Derneği Yoğun Bir Kampanya Başlatmıştı

Simurg Kuş Yuvası Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alaz Uslu yaptığı açıklamada, “Biz şu an sadece kulenin dış kısmındaki restorasyon çalışmalarını ertelettik. Bu sayede ebabil kuşları yuvalarına ulaşacak ve yavruları sorunsuzca büyüyebilecek” ifadesini kullandı.

Uslu sözlerine şöyle devam etti; “Bu dış restorasyon, ebabiller ülkemizi sonbaharda terk ederek Afrika’ya göç edecekleri için o zamana kadar ertelendi. Bu 100 yuvanın içerisinde minimum 2 yavru olsa en az 200 yavrunun Galata Kulesi’nde yaşam savaşı verdiğini söyleyebilirim.”

İskelenin böyle bir zamanda kurulmasının yanlış olduğu ve kaldırılması gerektiğiyle ilgili dilekçe verdiklerini de belirten Uslu, “Bu dilekçeyi CİMER üzerinden bildirdik. Sosyal medyada bir algı oluşturduk. Sonrasında da internet üzerinden (change.org) bir imza kampanyası başlattık. Daha sonra oradan çok ciddi bir kamuoyu baskısı oluştu.” dedi.

İzmir-Çeşme Otoyolu’na Ekolojik Köprü İnşa Edildi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.