Connect with us

Ekoloji

Normalleşme Etkisi: İstanbul’da Hava Kirliliği Yüzde 38 Arttı

istanbul hava kirliliği

İstanbul’da koronavirüs pandemisi süresince azalış gösteren hava kirliliği yeni normale geçişten sonra yüzde 38 oranında artış gösterdi.

Verilere Göre Hava Kirliliği Artış Oranı Yüzde 38 Oranında Yükseldi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi hava kalitesi ölçüm istasyonlarının yapmış olduğu ölçümlere göre, İstanbul’da 1 Haziran’da yeni normale geçiş süreciyle birlikte azotdioksit (NO2) hava kirliliğindeki oran, mart, nisan, mayıs aylarına göre yüzde 38 arttı.

Galata Kulesi Restorasyonu ‘Ebabil Kuşları’ Sebebiyle Ertelendi

İstanbul’un Hava Kalitesi İBB Hava Kalitesi Uygulamasından Takip Edilebiliyor

İstanbul’un hava kalitesi İBB’nin havakalitesi web sitesinden izlenebiliyor.

Salgın Döneminde Hava Kirliliği Azaldı

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul’da koronavirüs salgını tedbirleriyle beraber hava kirliliği oranının bir dönem iyileştiğini söyledi.

Üsküdar Belediyesi’nden İlginç Yasak

İstanbul’dan Uludağ Görünmüştü

Hava kirliliğinin azaldığı dönemde açık havada İstanbul’dan Uludağ’ın rahat bir şekilde görüldüğünü belirten Toros, “Mart, nisan, mayıs ayında İstanbul’da hava kirliliği büyük oranda azalmıştı. Çünkü insanlar koronavirüs tedbirleri nedeniyle evde kalıyor, araç pek kullanmıyordu.” diye konuştu.

Azotoksit Artış Gösterdi, Hava Kirliliği Arttı

Toros, modern hayatın önemli kirleticilerinden azotdioksitin daha çok fosil yakıtların yanması sırasında atmosfere salındığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Araçlar, sanayi tesisleri ve enerji santralleri en önemli azot oksitlerin kaynağıdır. Önemli bir kirletici olan azotdioksit göz ve solunum yolu hastalıkları, akciğerlerde iltihaplanmalara karşı bağışıklığı azaltabilmektedir. İnsan sağlığının korunması için Çevre ve Şehircilik ve Avrupa mevzuatlarına göre NO2 saatlik ortalamasının 200 µg/m3 değerinin altında olması gerekiyor. Normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber kentte insan kaynaklı hareketlilik arttı. İnsanlar yeniden dışarıda ve araç kullanımı artmaya başladı. İnsanların dışarıdaki hareketliliğin artması iyileşen havanın yeniden kirlenmesine neden oldu. İstanbul’da 1 Haziran’da normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber azotdioksit (NO2) hava kirliliği oranı, mart, nisan, mayıs ayıyla kıyaslandığında yüzde 38 arttı.”

İzmir-Çeşme Otoyolu’na Ekolojik Köprü İnşa Edildi

Toplu Ulaşım Araçları Kullanılmalı

İnsanların soluduğu havanın kaliteli olması gerektiğinin altını çizen Toros, “Soluduğumuz hava iyi olursa solunum sistemlerimiz iyi çalışır. Hele ki koronavirüsle mücadele ettiğimiz dönemde havanın kalitesinin iyi olması sağlığımız açısından da önemli.” ifadelerini kullandı.

Hava Kirliliği İnsanların Elinde

İnsanların evlerini iş yerlerine yakın seçerek hem zamandan kazanacağını hem de çevreyi daha az kirleteceğini vurgulayan Toros, şunları kaydetti:“Havanın kalitesini iyileştirmek için öncelikle kaynakları verimli kullanmalıyız ve her türlü israfa son vermeliyiz. Hava kirliliği farkındalığı ve duyarlılığı çalışmalarını desteklemeliyiz, süreklilik sağlamalıyız, sanayide temiz teknolojileri kullanmaya özen göstermeliyiz. Binalarda doğal havalandırma ve aydınlatmaya önem verilmeli, çatı ve duvar yalıtımları yaptırmalı, insanların ulaşımda toplu taşımaları tercih etmeleri gerekiyor. Güvenli yürüyüş ve bisiklet için alanlar arttırılmalı. Ağaçlar da hava kirliliğini süzen doğal süzgeçlerdir.”

2019 Yılında 5 Beyoğlu Büyüklüğünde Ormanlık Alan Yok Oldu

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Arttırılmalı

Toros, binalar arasında, yol kenarlarında, parklarda, binalarda yeşil alanların çoğaltılmasının önemine vurgu yaparak, “Hidroelektrik, rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırmalıyız. Atıkları azaltmalı ve oluşan atıkları yerinde ayrıştırarak geri dönüşüm ve yeniden kullanım veya atıkların yeniden işlenmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

TMMOB: Kanal İstanbul, Ekolojik Tahribat ve Yıkım Projesidir

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.