Connect with us

Politika

İmamoğlu: İstanbul Kara Surlarını Kurtarıyoruz

istanbul surları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Doğu Roma zamanında yapılan kentin yüz yıllardır simgesi haline gelen İstanbul Surları restorasyonu için hazırlıkların başladığını duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul kara surları için restorasyon projesini onaya sunulduğunu duyurdu. İmamoğlu, surların restorasyonu için projeyi Bölge Korumu Kurulu onayına sunduklarını açıkladı.

İmamoğlu: İstanbul Kara Surlarını Kurtarıyoruz

İmamoğlu restorasyonu “İhmallerle yıkım ve yok oluş tehlikesi altında olan şehrinizin hazinesi UNESCO Dünya Kültür Mirası İstanbul Kara Surları’nı kurtarıyoruz” ifadesiyle duyurdu.

İBB’de Sürpriz Görev Değişimi

İstanbul'un zamana direnen tarihi surları

İBB Mahalle Mahalle İstanbul’un Deprem Raporunu Paylaştı

İstanbul Surları Yedikule’den Ayvansaray’a Uzanıyor

İstanbul Kara Surları, İstanbul’un çevresinde bulunan, Doğu Roma zamanında yapılmış şehir duvarlarıdır. İstanbul’un etrafını çeviren surlar tarihte 5. yüz yılda başlayarak inşa edilmiş, yıkılmalar ve yeniden yapmalarla dört defa elden geçmiştir. Son yapımı MS 408’den sonradır. 2. Theodosius  (408-450) zamanında İstanbul kara surları Sarayburnu’ndan Haliç kıyısı boyunca Ayvansaray’a bu taraftan ve Marmara kıyısı boyunca Yedikule’ye, Yedikule’den Topkapı’ya, Topkapı’dan Ayvansaray’a uzanıyor.

405 Bin Kişi Katıldı: Sosyal Medyada İBB İle İlgili Dev Anketten Çarpıcı Sonuç

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.