Connect with us

Ekoloji

Adalar’da Yeni Dönem: Elektrikli Araçlar Seferlere Başladı

Adalar’da toplu ulaşımı sağlayacak çevre dostu elektrikli araçlar, İBB tarafından seferlere başlatıldı. Yaşam savunucuları uzun yıllardır atlı faytonların kaldırılması için mücadele veriyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), her yıl binlerce atın ölümüne neden olan atlı fayton taşımacılığı sona erdirmişti. Adalar’da faytonlar yerine iç ulaşımı sağlayacak elektrikli araç seferleri, ilk olarak Büyükada’da hizmet vermeye başladı.

Adalar’daki Atlar Sahiplendirilecek: Hayvanseverler Karara Tepkili

Yaşam Nöbeti: 41 Gün Nöbet Tutulmuştu

yaşam nöbeti sona erdi

Hayvan Hakları ve Özgürlüğü Savunucuları, Adalar’daki at katliamlarına tepki göstermek için İBB önünde 50. Yıl Parkı’nda Yaşam Nöbeti başlatmıştı. Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi verdiği sözü yerine getirmesini isteyen aktivistler, atlı faytonların tamamen ve bir an önce kaldırılmasını talep ediyordu.

41 gün nöbet tutan aktivistler, atlı faytonların kaldırılacağı sözünün verilmesiyle nöbetlerini sonlandırmıştı.

Yaşam Nöbeti Sona Erdi: Atlı Fayton Tarihe Gömülüyor

İETT Hatları ve Ücret Tarifeleri

Adalar’da hizmet verecek İETT Hatları da netleşti. BA-1 koduyla çalışacak Büyükada hattı Çarşı-Tepeköy-Kadıyoran güzergahında, BA-2 kodlu hat Çarşı-Maden-Nizam güzergahında, BA-3 kodlu hat Lunapark Meydanı-Büyüktur güzergahında görev yapacak. HA-1 hattı, Heybeliada’da Çarşı-Akçakoca-İtfaiye güzergahında, HA-2 hattı Çarşı-Çamlimanı güzergahında çalışacak. BU-1 hattı Burgazada’da Çarşı-Kalpazankaya güzergahında çalışacak. KA-1 hattı Kınalıada’da Çarşı-Narçiçeği arasında sefer yapacak.

Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) kararıyla Adalar’da hizmet verecek araçların ücret tarifeleri de geçtiğimiz hafta belli olmuştu. Tarifeye göre, 13 kişilik elektrikli araçlarla yapılacak seferlerde Adakart sahipleri 3 lira 50 kuruş ödeyecek. Adakart’ı olmayan ve İstanbulkart kullanacak yolcular ise 12 lira ücret ödeyecek.

Ada Taksi’lerde ise Adalılar için taksimetre açılış ücreti 5 lira, kilometre başına ise 3 lira 10 kuruş ücret ödenecek. Turistler için ise açılış ücreti 15 lira ve kilometre başına ücret 12 lira olarak belirlendi.

Bilimin, Aklın ve Vicdanın Sesini Dinleyip Vegan Olun

Toplam 60 Araç Görev Yapacak

Adalar’da toplamda 40 tane 13+1 kişilik, 20 tane 3+1 kişilik araç görev yapacak. 13 yolcu alabilen elektrikli araçlar, 40 kilometre menzil gidebiliyor. Ayrıca araçların dolu halde 20 derecelik bir tırmanma açısı bulunuyor. Maksimum 25 kilometre hız yapabilen araçların şarj süresi ise 9 saat.

3 yolcu alabilen ve Ada Taksi olarak görev yapacak araçların da 40 kilometrelik menzili bulunuyor. Yine 20 derece tırmanma açısına sahip olan araçlar ise yaklaşık 7 saatte şarj oluyor. İETT, temin ettiği yedek akülerle araçların Adalar’da kesintisiz hizmet vermesini sağlayacak.

Sosyal Medyada Tepki: Av Cinayettir, Geyikler Ölmesin