Connect with us

Ekoloji

İzmir’in Menderes İlçesinde Orman Yangını Kontrol Altına Alınabildi

menderes yangın

Menderes‘teki yangın tam 22 saat sonra, kontrol altına alınabildi.

 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangına ilişkin, “Arkadaşların bir tespiti var. Başlangıç noktasında yeyicek içecek materyalı bulunmuş. Yiyecek içecek maksatlı gelen birileri tarafından yanlışlıkla çıkarılmış olabileceği düşünülüyor. Tahmin ediyorum 300-400 hektar etkilenmiş olabilir. Kesin rakamları arkadaşlarımız ölçümleri yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşıyor olacağız. Olayla ilgili benim bildiğim bir gözaltımız var” ifadelerini kullandı.

Bir Site Daha Tedbir Amaçlı Boşaltıldı

İzmir’in Menderes ilçesinde çıkan orman yangını nedeniyle, bir site daha tedbir amaçlı boşaltıldı.

Menderes ilçesinde dün çıkan ve gece saatlerinde kontrol altına alınan yangına yakın konumda bulunan Çile Köyü mevkisindeki ormanlık alanda yangın başlamıştı. Alevlerin bölgedeki Ahmetbeyli Mahallesi’ne yaklaşması sebebiyle burada bulunan Gözlem sitesindeki evler tahliye edildi.

Tahliye Edilen Koru Sitesi Yandı

Yangının genişlemesi nedeniyle tahliye edilen Koru Sitesi yandı. Sitede bulunan 79 hane, akşam saatlerinde yangının sıçrama ihtimaline karşı boşaltılmıştı.

Kuşadası Nüfusu Milyona Yaklaştı: Belediye Önlemleri Artırdı

Kılıç: Yangın Yerleşim Yerlerini Tehdit Etmeye Başladı

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç da sosyal medya hesabından yangına ilişkin görüntüler paylaştı. Kılıç, “İzmir Menderes’te ki yangın kontrol altına alınmayı bırakın, yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. En kısa sürede bu felaketin son bulmasını diler,yangını söndürmek için çalışan tüm emekçilerimize kolaylıklar dilerim.” ifadelerini kullandı.

‘Bölgede Çok Sert Bir Poyraz Var’

Özdere Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mahmut Çimen, AA muhabirine, bölgede bulunan 70 hanelik Koru Sitesinin tedbir amaçlı boşaltılmaya başlandığını söyledi.

Yangının Kuşadası-Seferihisar yolunun 200 metre yakınına kadar geldiğini belirten Çimen, “Ege Bölgesi’nin birçok noktasından yangın söndürme ekipleri geldi. Bölgede yoğun duman var. Yangın Çile’den 2 saat içinde geldi. Bölgede çok sert bir poyraz var. Bizim bile burada durmamız tehlikeli. Vatandaşları boşaltıyoruz.” dedi.

Jandarma ekipleri, site içinde yaptıkları anonslarla vatandaşların evleri boşaltmasını istedi.