Connect with us

Genel

Beyrut’taki Patlamada Ölü Sayısı 100’ü Geçti

lübnan Beyrut patlama

Lübnan’ın başkenti Beyrut şehrinde büyük bir patlama meydana geldi. Yaklaşık 4 bin kişinin de yaralandığı patlamada ölü sayısının 100’ün üzerine çıktığı bildirildi.

Olayın ardından ülke genelinde yas ilan edilirken, Beyrut’ta 2 haftalık olağanüstü hal ilan edildi.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi.

Herkes İnce’yi Bekliyor Ama CHP’li Başka Bir İsim Parti Kuruyor

Kentte 2 haftalık olağanüstü hal ilan edildi

Cumhurbaşkanı Mişel Aun’ın daveti üzerine gerçekleşen toplantının akabinde Savunma Konseyi’nden yapılan açıklamada, Beyrut’ta 18 Ağustos’a kadar 2 haftalık olağanüstü hal ilan edilmesine karar verildiği belirtildi.

Konsey ayrıca, ordunun, Beyrut’ta güvenliği sağlama görevini üstlenmesini, iç güvenlik güçleri, gümrükler, liman ve havalimanlarındaki silahlı güçler, silahlı koruma birlikleri ve itfaiyecilerin ordunun denetimine verilmesini kararlaştırdı.

Alınan kararlar arasında ayrıca, ‘yaralıların hastane masraflarının karşılanması için hastanelere fon tahsis edilmesi, hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi, patlamada buğday silolarının zarar görmesi nedeniyle buğday tedarikinde bulunulması, ithalat ve ihracat faaliyetinin devam etmesi için Trablus Limanı’nın hazır hale getirilmesi, oluşan zararın tespit edilmesi için Lübnan ordusuyla koordine içinde Yüksek Yardım Komisyonu oluşturulması ve bu komisyonun evleri kullanılamayacak duruma gelen ailelere barınak sağlaması, yabancı ülkelerden gelecek yardımlar için özel bir fon kurulması’ yer aldı.

BM’den taziye mesajı

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, yaptığı yazılı açıklamada, “Genel Sekreter Guterres, Beyrut’taki bugünkü korkunç patlamalarda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Lübnan hükümeti ile halkına en derin taziyelerini sunuyor” ifadelerini kullandı.

Guterres’in, patlamada yaralananlara da acil şifalar dilediğini aktaran Haq, olayda Beyrut’ta görev yapan bazı BM personelinin de yaralandığını bildirdi.

Haq, “BM, bu zor zamanında Lübnan’ı destek sözünü sürdürüyor ve bu olaya müdahalede aktif bir şekilde Lübnan’a yardım ediyor” dedi.

Devlet Bahçeli’den Çok Tartışılacak ‘Muharrem İnce’ Yorumu

‘Ölü sayısı 100’ü geçti’

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamada ölen sayısının 78’e ulaştığını, en az 4 bin kişinin yaralandığını açıklamıştı.

AFP’nin Lübnan Kızılhaç’ından aktardığı bilgiye göre ise, ölü sayısının sabah saatlerinden itibaren 100’ü aştığı öğrenildi.

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği’nden taziye mesajı

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği’nden olaya ilişkin sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada “4 Ağustos’ta yaşanan elim kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar dileriz. Türkiye zor zamanlarında kardeş Lübnan halkının yanında olmayı sürdürecektir” denildi.

Avrupa’da 2. Dalga Başladı: İngiltere’de ‘Normalleşme Süreci’ Durduruldu

Trump: Saldırı gibi görünüyor

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere verdiği demeçte Lübnan halkına taziye mesajını iletti.

ABD’nin Lübnan’a ‘yardım etmeye hazır olduğunu’ belirten Trump, “Dualarımız tüm kurbanlara ve aileleriyle” dedi.

Trump, “Lübnan halkı ile çok iyi bir ilişkimiz var ve yardım etmek için orada olacağız. Bu korkunç bir saldırı gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.