Connect with us

Ekoloji

Göleti Kurutulan Kirazlıyayla Köylüleri Suç Duyurusunda Bulundu

kamışlı göleti kirazlıyayla Meyra Madencilik

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde atık ve flotasyon tesisi yapan Meyra Madencilik bölge halkının hayvanlarını ve bahçelerini suladığı Kamışlı Göleti’ni kuruttu.

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine göre; geçen haftalarda madenci şirketin gölete giden yolu kapatmasına köylüler tepki göstermiş, iş makinelerinin önünü kesmişti. Köylerine flotasyon ve atık tesisi yapan madenci şirkete karşı bölge halkının direnişi sürerken, köylülerin hayvanlarını ve bahçelerini suladığı gölet kurutuldu.

Kamışlı Göleti Kurutuldu: Bir İnşaa Faaliyet İçin Doğa Katledilmektedir

75 köylü bugün Yenişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Meyra Madencilik hakkında suç duyurusunda bulundu. Köylüler suç duyurusunda bulundukları dilekçelerinde, “Bölge, inşaat süreç ve resmi belgeler incelendiğinde birçok hukuka aykırılık gerçekleştirilmektedir. Köyün sınırından 100 metre mesafede köyün bitişiğinde olup orman vasfında bir yer olmakla doğası ile paha biçilemez bir değere sahiptir. Burada bir inşai faaliyet için ormanın içinde binlerce ağaç kesilmiş olup doğa katledilmektedir. ÇED raporuna aykırı faaliyetler yapılmakta olup ayrıca ÇED raporu da inşai ve maden çıkarma faaliyeti açısından uygun değildir” ifadeleri kullanıldı.

Kirazlıyayla Köylüleri ‘Savunma Hakkı’ İçin Baro Başkanı İle Birlikte Yürüdü

150 Yıllık Gölet Kurutuldu

Köylülerden Recep Sarı ise, ”Yıllarca gölete gidip su aldığımız yoldan geçemiyoruz. Gölete giden yeni bir yol yapmadan, yolumuzu kapattılar. Gidip su alamadığımız için domates ve biberlerimiz kuruyor. Gölete gidip durumunu tam olarak göremiyoruz. Güvenlik bizim geçmemize izin vermiyor. Bu yıl doğru düzgün su almadığımız ve üzerine yağmur yağdığı halde 150 yıldır suyu olan gölet bir anda kurudu. Bizde 75 kişi kadar bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Kazdağları Nöbeti 1. Yılını Dolduruyor: Her Yer Kazdağları