Connect with us

Gündem

Herkes ‘Grip Aşısı’ Bekliyor: ‘Grip Aşısı Temininde Sıkıntı Olacağı Kesin’

grip aşısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Dünya genelinde grip aşısı ile ilgili bir miktar talebi karşılama konusunda sıkıntı olacağı kesin.” dedi.

SARS CoV2 virüsünün ortaya çıkmaya başlamasıyla beraber zatürre ve grip aşısının önerilmeye başladığını söyleyen Prof. Dr. Kara, “Ama ne zatürre aşısı ne grip aşısı Kovid tablosunda bizi korumuyor. Ama şöyle bir özelliği var; Kovid’deki en büyük problem akciğerlerin hasar görmesi, akciğerlerimizin zedelenmesi. Gripte, zatürrede pnömokok mikroorganizması bakterisi de akciğerlerde hasar yaratıyor. O nedenle de bizim onları azaltıyor olmamız öbür taraftan Kovid’in etkisini azaltmamızı sağlıyor. Bu bakımdan bu iki aşı da çok önemli. Ama zatürre aşısını herkesin yaptırması gerekir mi? Belirli risk gruplarımız var. O grupların bu aşıyı olması gerekiyor” dedi.

Türk Tabipleri Birliği’nden ‘Sesimizi Duyun’ Çağrısı: #Ölüyoruz

Grip Aşısı mı Zatürre Aşısı Mı?

Kara, zatürre aşısının çocukluk çağında Türkiye’nin rutin olarak yaklaşık 15 yıldır uyguladığını ifade ederek, “Bu sayede çocuklarda zatürre, menenjit çok ciddi azaldı. Bu aşıyla çok büyük bir başarı elde ettik. Çocuklardaki azalma yetişkinlerdeki azalmayı da sağladı. O yüzden çocuklara şuanda zatürre aşısı uygulanması gerekmiyor. Ama risk grubunda olan, altta hastalığı olan, akciğer hastalığı, kalp hastalığı olanların, yaşı büyük olanların ve böyle bir hastalığı olanların bu aşıyı olmalarında fayda var” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da 2. Dalga Başladı: İngiltere’de ‘Normalleşme Süreci’ Durduruldu

‘Bu sıkıntıyı ülkemiz de yaşayabilir’

Kara açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Grip aşısının üretimi diğer aşılardan biraz farklı her sene yıllık olarak planlanıyor. Bu planlamayı şöyle söylemek lazım; eylül, ekim ayında yapılıyor, genellikle ocak, şubat ayında da aşının üretim süreci başlıyor. Kovid salgınının boyutlarının bu kadar büyük olmasının da mart, nisan, mayıs ayı gibi görüldüğünü düşünürsek bu sene dünya genelinde grip aşısıyla ilgili bir miktar talebi karşılama konusunda sıkıntı olacağı kesin. Bu sıkıntıyı ülkemiz de yaşayabilir.”

‘Risk grubu ve sağlık çalışanları öncelikli olmalı’

“Öncelikle çok yüksek riski olan ve hem Kovid’den hem gripten etkilenme ihtimali en yüksek olanlara öncelik vermemiz gerekiyor. Aşılarla ilgili ‘herkesin yaptırmasına lüzum yok’ dememek lazım; ama ilk önceliği en yüksek riski olan hem yaşı büyük hem de altta problemi olan büyüklerimize vermemiz gerekir. Belki ondan sonra da sağlık hizmetinde çalışacak ve özellikle de ön safhada çalışacaklara, acillerde, Kovid hastalarına bakacak hasta sayısında çok artış olacağı zaman bizim çok ihtiyaç duyacağımız sağlık personeline vermemiz gerekir. Böyle bir önceliklendirmeyle gidilmesi gerekecektir. Bütün dünyada da benzer şekilde olacaktır” diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: En Kısa Sürede Ekstra Tedbirler Almalıyız