Connect with us

Gündem

5 Günlük Sansür: TELE1’e, İzleyicileri Sahip Çıkıyor #Tele1Susturulamaz

TELE1 Rtük ekran karartma

RTÜK,  ‘yürütmeyi durdurma’ kararının üst mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine TELE1 için “Beş gün ekran karartma” cezasını bu geceden itibaren uygulamaya koyacağını bildirdi.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın bir programdaki sözleri nedeniyle TELE1’e daha önce uygulanmamış bir ceza olan beş gün ekran karartma cezası vermişti. Cezaya itiraz eden TELE1, mahkeme tarafından haklı bulunmuş ve ‘yürütmeyi durdurma kararı’ alınmıştı.

5 günlük ekran karartma cezası, bugün saat 00.00 itibariyle başlayacak. Ekran karartmanın tam anlamıyla bir sansür olduğunu belirten kanal izleyicileri, sosyal medya üzerinden #TELE1Susturulamaz etiketiyle Türkiye’de gündem oldu.

Akşener’den TELE1 İçin Dayanışma Mesajı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, TELE1’e destek mesajı yayınladı. Özgür basını susturunca ekonomi düzelmeyecek diyen Akşener, “Liderlik; susturmakla değil, kulak vermekle olur.” ifadelerini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği’nden ‘Sesimizi Duyun’ Çağrısı: #Ölüyoruz

Böyle Bir Ceza İlk Kez Uygulanıyor

RTÜK’ün başvurusu üzerine cezayı değerlendiren üst mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı kaldırdı. RTÜK’ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, ekran karatma cezasının bu gece yürürlüğe konacağı belirtilirken, şu ifadeler kullanıldı:

“2020/27 sayılı toplantıda Tele 1’in, Kanun’da yer alan ‘yayınlar toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez’ ilkesini ikinci kez ihlal etmesi nedeniyle alınan 5 günlük yayın durdurma cezası hakkında daha önce verilen yürütmeyi durdurma kararları yargı tarafından kaldırılmıştır. Millet iradesiyle çıkarılan 6112 sayılı Kanun’a göre faaliyet gösteren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun kararları yargıya açıktır. Her kişi ya da kurum gibi Üst Kurul da yargı kararlarına uymak zorundadır. İlgili kuruluşun son yargı kararı gereğince Üst Kurul’un vermiş olduğu idari yaptırım müeyyidesini bu gece itibarıyla uygulamaya başlaması gerekmektedir. Ayrıca karara muhalif kalan RTÜK üyelerinin açmış olduğu davaları da mahkeme reddetmiştir.”

Ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanacak.

İş Yerinde Koronavirüs Vakası Çıkan İşçi Ne Yapabilir?

RTÜK Üyesi Taşçı: Bir Sonraki Aşamada Kanallar Tamamen Kapatılacak

RTÜK üyesi İlhan  Taşçı, bugün yapılan toplantıda TELE1 ve Halk TV’ye 5 günlük ekran karartma cezası verildiğini bildirdi. Kararın oy çokluğuyla alındığını belirten Taşçı, “TELE1 ve Halk TV’nin ekranları 5 gün karartılacak! RTÜK’te muhalif kanalların sesini kesmeye dönük operasyonun 2. Ayağı gerçekleşti. TELE1 ve Halk TV’ye verilen ceza kararı oy çokluğuyla alındı. Bir sonraki aşamada kanalların fişi çekilecek, tamamen kapatılacak” dedi.