Connect with us

Politika

Haluk Pekşen’den Kaftancıoğlu’na ‘Atatürk’ Tepkisi

Haluk Pekşen

Eski Trabzon Milletvekili ve Yeniden CHP Hareketi sözcüsü Haluk Pekşen sosyal medya hesabından İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun Atatürk açıklamalarına tepki gösterdi.

Sözcü Gazetesi yazarı Serpil Yılmaz bugünkü köşe yazısında, internet ortamında yapılan Taksim Toplantısı’na katılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Atatürk’e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ifadesini kullandığını yazdı.

Eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan’ın, Kaftancıoğlu’na “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?” diye sorması üzerine Kaftancıoğlu’nun da, “Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum” yanıtını verdiği aktardı.

Kaftancıoğlu’nun ifadeleri üzerine CHP İzmir Milletvekilleri Tuncay Özkan, Mehmet Ali Çelebi, PM üyesi Eren Erdem, eski CHP milletvekilleri Barış Yarkadaş, Hüsnü Bozkurt gibi isimler tepki gösterdi.

Haluk Pekşen: Atatürk’e layık olmak bir erdemdir

Haluk Pekşen de sosyal medya hesabından Kaftancıoğlu’na tepki gösterdi. Pekşen, “Bütün kurucu liderler siyasal tarihte soyadlarıyla yer alırlar. Bu saygınlık kimsenin lütfuna bağlı değildir. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi, kurucusu ve liderini ismiyle anmak laubaliliği hiç kimsenin ne haddi ne de hakkıdır. ATATÜRK’e layık olmak da bir erdemdir.” ifadelerini kullandı.