Connect with us

Politika

Kaftancıoğlu’ndan Tepkiler Üzerine ‘Atatürk’ Açıklaması

Canan Kaftancıoğlu atatürk

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Atatürk demeyi değil, Mustafa Kemal demeyi tercih ederim” sözlerine gelen tepkiler üzerine yazılı bir açıklama yayınladı.

Sözcü Gazetesi yazarı Serpil Yılmaz bugünkü köşe yazısında, internet ortamında yapılan Taksim Toplantısı’na katılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Atatürk’e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ifadesini kullandığını yazdı.

Eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan’ın, Kaftancıoğlu’na “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?” diye sorması üzerine Kaftancıoğlu’nun da, “Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum” yanıtını verdiği aktardı.

Pekşen: İsmiyle Anmak Laubaliliği Hiç Kimsenin Haddi Değildir

Kaftancıoğlu’nun ifadeleri üzerine CHP İzmir Milletvekilleri Tuncay Özkan, Mehmet Ali Çelebi, PM üyesi Eren Erdem, eski CHP milletvekilleri Barış Yarkadaş, Hüsnü Bozkurt gibi isimler tepki gösterdi.

Gazeteci Yarkadaş, “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve partimiz CHP’nin kurucusudur. Adını her yerde ve her koşulda; onurla, gururla söyleriz. ATATÜRK’e bir kez daha saygı ve şükranımı sunuyor, “iki eseri”ne ve ismine her zaman sahip çıkacağımızı bir kez daha ilan ediyorum” dedi.

Eski Trabzon Milletvekili ve Yeniden CHP Hareketi sözcüsü Haluk Pekşen de sosyal medya hesabından “Bütün kurucu liderler siyasal tarihte soyadlarıyla yer alırlar. Bu saygınlık kimsenin lütfuna bağlı değildir. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi, kurucusu ve liderini ismiyle anmak laubaliliği hiç kimsenin ne haddi ne de hakkıdır. ATATÜRK’e layık olmak da bir erdemdir.” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu: Şahsıma Yönelik İtibarsızlaştırma Operasyonu

Kaftancıoğlu, tepkilerin ardından Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Kaftancıoğlu, “Böylesi bir dönem ve gündemde, bu açıklamayı yaptırmak zorunda bırakanları; ‘Atatürk hayatta olsaydı önce sizleri ve klavye Atatürkçülerini sopayla kovalardı’ (böyle referanslarda onların hakkı:)) ) diyerek vatandaşın aklına, vicdanına ve hafızasına teslim etmiş olayım…” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu ardından yazılı açıklaması şu şekilde:

Canan Kaftancıoğlu açıklama