Connect with us

Ekoloji

Hayvan Hakları Savunucuları Soruyor: Yasa Neden Bekletiliyor?

hayvan hakları yasası #yasanedenbekletiliyor

Hayvan hakları ve özgürlüğü savunucularının, ortak basın metni ile çektikleri kısa videolar sosyal medyada #YasaNedenBekletiliyor etiketi ile gündem oldu.

Bugün yapılması gereken basın açıklaması, farklı illerden gelen katılımcıların sağlıkları düşünülerek ve olası bir karantina durumu sonucu bakmış oldukları hayvanların bakımlarını riske etmemek için açıklama ileri bir tarihe ertelenmişti.

Ayşem Özleyiş Oğuz yazdı: Refah Mı? Özgürlük Mü?

Sosyal Medyada Destek: #YasaNedenBekletiliyor

Hayvanseverler eylemin ertelenmesi sebebiyle, sosyal medyada ortak bir metinle video kayıtlarını paylaştı. Aynı saatte yayınlanan videolara, birçok sosyal medya kullancısı destek verdi.

GSÜ Rektörlüğü Kampüste Kedi Beslenmesini Yasakladı

‘Belediyeler Ceza Kapsamına Alınmalıdır’

Okunan ortak basın metni şu şekilde:

“Sayın Cumhurbaşkanı, Siyasi Parti Liderleri ve Milletvekilleri,

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu tasarısı TBMM’de bekliyor. Ülke çapında hayvanlara karşı belediyeler tarafından vahşet, insanlar tarafından da şiddet ve tecavüzler artarak devam ediyor. Hayvanlara uygulanan bu zulüm TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu tarafından detaylı olarak araştırıldı ve komisyon raporu hazırlandı. Bu komisyon raporu esas alınarak yeni kanunun en kısa zamanda TBMM’de çıkarılmasını talep ediyoruz.

1- Hayvan Tanımı: İnsana yakın acı hissedebilen duygusal varlıklar olarak tanımlanmalıdır.

2- Kanunda hayvanlara karşı işlenen tüm suçlar; şiddet, vahşet, tecavüz ve öldürme TCK’nın hayata ve cinsel dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar kapsamına alınarak hapis cezası verilmelidir.

3- Vuran, öldüren, zehirleyen, başka şehirlere ve dağlara atan belediyeler de ceza kapsamına alınmalıdır.

4- Başta kısırlaştırma olmak üzere hayvanlara yönelik yasal görevlerini yapmayan belediye başkanları hakkında idari ve cezai yaptırım olmalı ve soruşturma açılmalıdır.

5- Her belediye kendi sınırları içinde Kısırlaştırma ve Tedavi Merkezi açmalıdır. Belediyelerin kendi sınırları dışına hayvan bırakmaları kesinlikle yasaklanmalıdır.

Kısırlaştırma yapmayan, hayvanlar üreyip çoğaldıkça toplayıp öldüren, dağa taşa ve başka ilçelere atan belediyeler üzerinde idari ve cezai yaptırım gelmez ise, hayvanlara vahşet artarak devam edecektir.

6- Mevcut yasada bulunan 6. madde yeni çıkacak yasada da aynen korunmalıdır.

Talebimiz, en kısa zamanda kanunun meclisten geçirilmesidir.

Hayvan Hakları Savucuları”

Barış Şengün Röportajı: Hayvana Şiddet, Mevcut Yasalar İle Meşrulaştırılıyor