Connect with us

Ekoloji

6. Küresel İklim Grevi: İklim Adaleti, Sosyal Adalettir

küresel iklim grevi

Türkiye’deki genç iklim aktivistleri bir araya gelerek 6. Küresel İklim Grevi için, “İklim adaleti, sosyal adalettir” çağrısında bulunacaklar.

İklim krizine karşı dünyanın dört bir yanında harekete geçen genç iklim aktivistleri, bugün gerçekleşecek 6. Küresel İklim Grevi için bir çağrı yayınladı. Türkiye’de genç iklim aktivistlerini bir araya getiren Fridays for Future Türkiye (Gelecek için Cumalar), konu ile ilgili yaptığı açıklamada iklim krizinin temelini eşitsizlikler ve adaletsizlikler üzerine kurulu ekonomik sistemimin oluşturduğunu belirterek, bu sebeple “iklim adaleti sosyal adalettir” diyeceklerini vurguladı.

Açıklamada, yaşanmakta olan ırk, dil, din, cinsiyet ve ekonomik fırsat eşitsizliğinin iklim kriziyle daha da derinleştirdiği belirtilerek, tüm duyarlı kamuoyuna gençlere destek daveti yapıldı.

Kazdağları İstanbul Dayanışması: Tahliye Edilmesi Gereken Alamos Gold’dur

6. Küresel İklim Grevi İçin “Ya Sıfır Karbon, Ya Sıfır Gelecek” Desteği

“Ya Sıfır Karbon, Ya Sıfır Gelecek” kampanyası altında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ve kitle örgütleri de genç iklim aktivistlerinin 25 Eylül çağrısına destek verdiler. Sıfır Gelecek’in destek açıklamasında “Başta iklim değişikliği ve pandemi olmak üzere, karşı karşıya olduğumuz krizler toplum içinde dezavantajlı konuma itilen grupları ve bireyleri her geçen gün daha da kırılgan hale getiriyor.” dendi.

Sıfır Gelecek kampanyasının, iklim adaleti için talepleri ise şöyle:

  • “Eski normal”e dönülmemeli, krizden çıkış için açıklanan ekonomik iyileştirme paketlerinde fosil yakıtlara ve kirleticilere yapılan teşvikler sonlanmalı. Açıklanan teşviklerde halk sağlığına ve doğal yaşama öncelik verilmeli.

  • Sıfır karbon geleceğe geçiş başlatılmalı, enerji demokrasisini gözeten yeşil politikalar planlanmalı.

  • Türkiye, kömürden çıkış takvimini başlatmalı. Enerji dönüşümü kimseyi geride bırakmayacak şekilde adil olmalı.

  • İklim krizinin etkilerine karşı kırılganlığı azaltıcı planlama yapılmalı ve önlemler alınmalı

  • İstanbul kanalı, kömürlü termik santraller gibi ekolojik kriz ve iklim krizini derinleştirecek projeler durdurulmalı.

Hayvan Hakları Savunucuları Soruyor: Yasa Neden Bekletiliyor?

Eko-Öğrenci Hareketi: “6. Küresel İklim Grevi’nde Galata Köprüsü’nden ses veriyoruz.”

Bugün Neler Yapılacak?

Pandemi sebebiyle dijital ortamda gerçekleştirilecek etkinliklerin yanı sıra Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gelecek İçin Cumalar aktivistleri sosyal mesafeyi gözeterek yaratıcı etkinlikler düzenleyecekler. Gerçekleşecek etkinlikler Fridays for Future Türkiye ile Sıfır Gelecek’in sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

‘İstanbul’daki Büyük Depremin Olma İhtimali Yüzde 80’leri Buldu’