Connect with us

Ekoloji

Burhaniye’de Maden İsyanı: Hem Zehirliyor Hem Suyumuzu Çalıyor

Madra tumad balıkesir maden Burhaniye

Balıkesir / Burhaniye halkı Madra bölgesinde faaliyet gösteren Madenci şirket TÜMAD’ın Burhaniye’nin içme sularını kullanmasını protesto etti.

Kazdağları’ndaki ruhsatsız, yasadışı varlığını sürdüren Alamos’un değil de, yaşamı savunanların tahliyesinin öfkeyle kınandığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İklim krizinin en yakıcı sonuçlarından birisi olan kuraklık, kendisini hissettirmeye başladı.  Burhaniye’de bir süredir yaşanan içme suyu sıkıntısı ilçe sakinlerince sık sık dile getirilir oldu. İçme suyu rezervlerimiz tükeniyor. Derelerimiz kuruyor. Dağlarda sık sık rastladığımız çeşmelerden artık sular akmıyor.

Balıkesir İçin 7.2’lik Deprem Uyarısı: Edremit Fayı Tehlike Arz Ediyor

Yaşam Savunucuları: TÜMAD’ı Madra ve Dağlardan Kovacağız

Havran Barajı su seviyesindeki büyük düşüş, durumu açıkça göz önüne seriyor. Suyumuz bitiyor. Kuraklık tehlikesi yetmezmiş gibi, Madra’da, saniyede 57 litre su kullanan TÜMAD, sadece dağımızı öğütmekle, zehrini akıtmakla kalmıyor, zaten tükenen suyumuza ortak oluyor. Su hayattır ve TÜMAD, hayatımızı çalıyor.”

EDÇEP Çatısı Altında Dayanışma: Temiz Körfez, Temiz Edremit

‘Ülkenin her karış toprağı, size rağmen sermayenindir’

Tepkilere rağmen doğa katili projelerin hayata geçirilmesi ve son olarak Kirazlı’dan yaşam savunucularının tahliyesi “Ülkenin her karış toprağı, size rağmen sermayenindir” mesajı verilmeye çalışıldığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Buna karşılık bizler inatla ve kararlılıkla diyoruz ki, yaşamı ve yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Bu bizim Anayasa’dan aldığımız hakkımız ve görevimizdir. Yaşam savunucularını terörize etmeye çalışmanız işe yaramayacak. Bizler Kazdağları’nın her karışında karşınızda olmaya devam edeceğiz. TÜMAD’ı Madra’dan ve tüm talancıları bu ülkenin dağlarından, ovalarından, şehirlerinden  kovana kadar peşinizi bırakmayacağız. Biz halkız, eninde sonunda biz kazanacağız. Selam olsun dün, bu gün ve yarın doğası, ülkesi ve özgürlüğü için direnenlere.”

Dereler Bu Kadar Kirliyken, Denizler Nasıl Temiz Oluyor?