Connect with us

Politika

Yeni Kurulan Yeşiller Partisi, Kiminle Asla İttifak Yapmaz?

emine Özkan yeşiller partisi ittifak

Yeni kurulan Yeşiller Partisi’nin Eş Sözcüleri Emine Özkan ve Koray Doğan Urbarlı Yeşil Gazete TV’de Gazeteci Alev Karakartal’ın sorularını cevapladı.

Karakartal ‘Yeşiller Partisi kiminle asla ittifak yapmaz?” sorusunu yöneltti. Soruyu Eş Sözcü Emine Özkan cevapladı.

Yeşiller Partisi Kuruldu: Türkiye’nin Yeşil Bir Politikaya İhtiyacı Var

Emine Özkan: ‘İttifak konusunda Yeşiller’in temel ilkeleri önemlidir.’

Özkan, “Burada kırmızı çizgi meselesinde, Yeşiller’in temel ilkelerine bakmamız gerekiyor. Her türlü yaparız dediğimiz ittifakta, bu ilkelerden ödün vermediğimiz bir seviye olacaktır. Şununla kesin ittifak yapmayız demek, mümkün değil. Tabi ki ırkçılığın, milliyetçiliğin, şiddetin, insan haklarının ihlal edildiği ve sömürüldüğü bir zeminde konuşan, siyaset yapan bir ortamda bizim bir birlikteliğimizin olması söz konusu olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Pandemiyi Fırsat Bildiler: Ekolojik Talanın Haritası Çıkarıldı

‘Feminist bir parti olma gayretimiz var’

Yeşillerin temel ilkelerinden birinin şiddetsizlik olduğunu belirten Özkan, “Ayrımcılığa karşı olmak bizim metinlerimizde geçer. Feminist bir parti olma gayreti, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair vurgular, bütün bunlar iş birliği, diyalog, ittifak gibi süreçlere girmekte ana damarlarımız olacaktır.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı’nın Feryadı: Gökova Körfezi’ni Parsel Parsel Satacaklar

Yeşiller Partisi Krizler Çağına Çözüm Öneriler Sunuyor

“Evimiz yanıyor! Bu yangını söndüreceğiz!” sloganı ile geçtiğimiz hafta kurulan Yeşiller Partisi, başta iklim krizi olmak üzere, ‘krizler çağına’ çözüm önerileri sunuyor. İnsanın ve doğanın sömürülmesine karşı ekolojik dengeyi savunan Yeşiller, Emine Özkan ve Koray Doğan Urbarlı’nın eş sözcülüğünde, 110 kurucu üye ile kurulmuştu.

İklim Krizine karşı harekete geçilmesini; ekolojik, ekonomik, toplumsal ve siyasi krizin çözülebilmesi için yeni bir siyaset gerektiğini savunan partinin hedefleri, “Dünyamızın iyice çıkmaza giren sorunlarına doğayı merkeze alan ve toplumların hiçbir ferdini geride bırakmayan somut ve gerçek çözümler üretmek” olarak tanımlıyor.

6. Küresel İklim Grevi: İklim Adaleti, Sosyal Adalettir