Connect with us

Gündem

5 Günlük Sansür: Halk TV Ekranları Bu Gece Karartılıyor

halk tv sansür ekran karartma rtük

Halk TV’nin beş günlük ekran karartma cezası bu gece başlıyor. Halk TV ekranı, bu gece yarısı saat 00.00’da kararacak ve 2 Ekim Cuma gününü 3 Ekim Cumartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da yeniden yayında olacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Halk TV’ye verdiği 5 günlük ekran karartma cezası tebliğ edildi. Halk TV’nin cezanın durdurulmasına dönük hukuki girişimleri ise sonuçsuz kalmıştı.

Beşiktaş’ta Eğitim Dayanışması: ‘Askıda Cihaz’ Kampanyası Başlatıldı

Ekran Karartma Cezası: Milyonlar ekranı tamamen karartılmış bir Halk TV’ye hazırlanıyor

Halk TV’den karartma cezasına ilişkin bir açıklama yayınlandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“RTÜK 5 günlük karartma cezasını Ayşenur Arslan’ın 16 Haziran 2020 tarihli Medya Mahallesi programındaki bazı ifadelerine dayandırdı. Ayşenur Arslan o programda iktidarın dış politika tercihlerini eleştirmiş, bağlamından kopartılmış seçilmiş bazı cümleler suç unsuru olarak değerlendirilmiş, “Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını rencide etmek ve onları hafife almakla” itham edilmiştir. Ceza da, daha önce de kullandığımız ifadeyle Halk TV açısından ancak mizahın konusu olabilecek bir maddeden verilmişti.

Ceza kesilen o madde şöyle diyor: “Yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz”…  Yani izleyicilerinin yayın çizgisini çok iyi bildiği Halk TV, “ülkenin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı yayın yaptığı” gerekçesiyle cezalandırılıyor.

Söz bitti. Hukuk da…

Siyasetçiler ve haber alma hakkı gaspedilen milyonlar belki de bir adım sonra sesi tamamen kesilmiş, ekranı tamamen karartılmış bir Halk TV’ye hazırlanıyor…”

CHP’li Özgür Özel’den A Haber’e Sert Tepki: Bunun Hesabı Sorulur

Sosyal Medyadan Destek

İlk ekran karartma cezası TELE 1’e verilmişti

Ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk ekran karartma cezası geçtiğimiz ay TELE 1’e verilmişti.

RTÜK üyesi İlhan  Taşçı, “TELE1 ve Halk TV’nin ekranları 5 gün karartılacak! RTÜK’te muhalif kanalların sesini kesmeye dönük operasyonun 2. Ayağı gerçekleşti. TELE1 ve Halk TV’ye verilen ceza kararı oy çokluğuyla alındı. Bir sonraki aşamada kanalların fişi çekilecek, tamamen kapatılacak” ifadelerini kullanmıştı.