Bizi Takip Edin

Gündem

İBB’den Taksim Açıklaması: Tezgah Tekeline İzin Vermeyeceğiz

taksim meydanı tezgah simit ibb

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı ve civarında açılan 58 tezgahtan mevzuata uygun olan 27’sine izin verdi.

Tezgahların işgaliye izinlerinin, yetkisi olmadığı halde Beyoğlu Belediyesi tarafından verildiğini tespit eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2018 -2019 ve 2020 yıllarına ait işgaliye ödeme makbuzlarını ibra eden tezgah sahiplerinin haklarını korudu. Bu çalışma sırasında 26 tezgahtan 11’nin aynı fırın şirketine ait olduğu da ortaya çıktı.

İBB, İstanbul genelinde, tekelleşen seyyar işgaliye izinlerini 2020 yılı başında iptal etmişti. Sağlık açısından risk oluşturulan açıkta kahvaltı hizmeti verilmesi de yasaklanmıştı.

Kılıçdaroğlu’ndan “Erken Seçim Talebiniz Var Mı?” Sorusuna Yanıt

Taksim Meydanı ve Civarında 58 Başvuru 27 İzin

Bu kararlar çerçevesinde çalışmalarını yürüten İBB, Taksim’deki tezgahların belirlenen prensipler dışında kaldığını tespit etti. İBB, işgaliye ödemlerinin Beyoğlu Belediyesi’ne yapılmasıyla ilgili, herhangi bir yazışmaya da belgeye de ulaşamadı. Bunun üzerine İBB, İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı ve civarında Beyoğlu Belediyesi tarafından yetkisi olmadığı halde, işgaliye izni verilen simit, mısır, kestane tezgâhları işletenlerin, sıkıntı yaşamamaları adına, 2018-2019, 2020 yıllarına ait işgaliye ödeme makbuzlarını ibraz etmelerini istedi.

Makbuzlarını ibraz edenlere, İBB Zabıta Daire Başkanlığı tarafından, işgaliye izni verileceği bildirilerek gerekli yazışmalar yapıldı. Yapılan uyarılar sonucunda, 58 işgaliye sahibinin Zabıta Daire Başkanlığı’na müracaat etmelerini sağladı. Daha önce belirtilen tarihlerdeki işgaliye makbuzlarını ibraz eden 27 tezgah sahibinin izinleri verildi.

İBB’de Gündem Beyoğlu: CHP’li Güney’den ‘Fetih Spor’ Önergesi

Bir Fırıncıya 11 Tezgah Verilmiş

Zabıta Daire Başkanlığı tarafından yapılan incelemeler sırasında, 26 simit tezgahının, belirli fırıncılara birden fazla verildiği tespit edildi. Bir firmaya 11, bir başka firmaya 5 tezgah verildiği ortaya çıktı.

Tezgah sahiplerine ve Beyoğlu Belediyesine, yetkileri olmadığı halde İBB’nin sorumluluk alanında verdikleri, simit tezgahlarında tekel oluşturan bu tablonun ortadan kaldırılması amacıyla, bir hafta içinde tezgahları kendi belediye sorumluluk alanlarına çekmeleri istendi. Aksi halde, İBB yetki ve sorumluluk alanlarında çalışmalarına müsaade edilmeyeceği vurgulandı.

İmamoğlu’ndan Taksim Açıklaması: 2021’de Başlatmayı İstiyoruz

Seyyar Kahvaltıcılara İzin Verilmedi

Yine İBB’nin yetki ve sorumluluk alanlarında açıkta seyyar kahvaltıcılara izin verilmemesi ve bu yöntemlerin sıhhi açıdan sakıncalı olması nedeniyle 5 seyyar kahvaltıcıya da genel prensipler doğrultusunda izin verilmedi.

İşgaliye makbuzlarını ibraz eden 27 vatandaşın işgaliye izinleri Zabıta İBB Zabıta Daire Başkanlığı tarafından yenilendi.