Connect with us

Gündem

Diyanet Vakfı’ndan Suriye’ye 30 Milyon Liralık Konut

Diyanet Vakfı

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Suriye’de yaptırılan 5 bin ‘İyilik Konutu’nun 600 tanesi tamamlanarak teslim edildi.
3 yılda 2.4 milyar harcama yapan vakıf, 30 milyon liralık proje için vatandaşlardan SMS yoluyla ya da nakit bağış topluyor.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “İyilik Konutları” projesi kapsamında hayırseverlerin desteği ile Suriye İdlib’de yapımı tamamlanan 600 konut düzenlenen törenle ailelere teslim edildi.

Törende konuşan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, iç savaş nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kalan ve çadırlarda çok zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan savaş mağduru ailelere yönelik başlatılan İyilik Konutu projesinin ilk etabını tamamladıklarını söyledi.

Son 5 Yılda 3,4 Milyon Kişiye İcra Takibi

‘İyilik Konutu’nun Tanesi 6 Bin Lira

Açık, bir iyilik konutu bedelinin 6 bin TL olduğunu belirterek yardım etmek isteyen vatandaşların SURİYE yazıp 5601’e SMS göndererek 10 TL, ya da bagis.tdv.org kurumsal online bağış sayfasından, şubelerimizden, il ve ilçe müftülüklerinden, bankalardan, TDV bağış mobil uygulamalarından ve PTT şubelerinden herhangi bir komisyon ücreti ödemeden bağışta bulunabileceklerini söyledi.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan ve tanesi 6 bin liraya mal olan her biri 28 m2 büyüklüğündeki 600 konut mağdur ailelere teslim edildi. İki oda, banyo, mutfak ve tuvaletten oluşan 4 bin 400 konutun yapımı ise sürüyor.

Salgın 12 Aydan Uzun Sürebilir: Esnaf İkinci Dalgadan Endişeli

Sayıştay Raporu

Sayıştay raporuna göre TDV’nin 2019 yılında yalnızca inşaat harcamaları için harcadığı toplam para 269.5 milyon TL oldu. Aralarında 35 cami, 42 Kuran kursu ve iki dükkanın da yer aldığı toplam 141 inşaat için 260.4 milyon TL harcayan vakfın 2019 yılındaki 45 tadilat işinin maliyeti ise 9.1 milyon TL olarak kaydedildi.

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle zarar gören toplam 467 cami ve hizmet binasının tadilat işleri de TDV bütçesinden karşılandı. Tadilat işleri için harcanan toplam paranın 22.7 milyon TL olduğu açıklandı.