Connect with us

Ekoloji

Tarımda Tepki Gören “Torba Yasa” Geri Çekildi

gıdada sansür tarımda torba yasa

Gıda yayınlarına ceza getiren, gıdada taklit ve tağşiş, hobi bahçeleri, tarım arazilerinin korunması, tütün ve alkol ile ilgili önemli düzenlemeleri içeren “torba yasa” geri çekildi.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre; gıdada “yanıltıcı yayın” gerekçesiyle ifade özgürlüğünü tehdit eden, gıda konusunda yayın yapan, açıklama yapan, görüş bildirenlere yönelik 20 bin liradan 50 bin liraya kadar ceza öngören tasarı büyük tepki çekmişti.

Doğa ve Yaşam Savunucuları: Güvenilir Gıda İçin Sansüre Hayır

Kısa Sürede Büyük Destek: Gıdada Sansüre Hayır

Torba yasa ile getirilmek istenen düzenlemeye karşı, birçok sivil toplum örgütünün imzasıyla sosyal medya üzerinden “GıdadaSansüreHayır” sloganıyla imza kampanyası başlatılmıştı.

“Gıdaya Yönelik İfade Özgürlüğü Kısıtlanamaz” başlığı ile başlatılan kampanya kısa sürede büyük destek gördü.

Tasarının tepki görmesi ve gelen yoğun eleştiriler sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yasa teklifinin geri çekildiği belirtildi.

Zehirsiz Kampanya Başardı: 16 Tarım Zehiri Yasaklandı

Hobi Bahçeleri Düzenlemesi Ertelendi 

“Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”nda yer alan hobi bahçelerine yönelik düzenlemeler de ertelenmiş oldu.

Meclis’e Yeniden Gelecek 

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, tasarının sivil toplum örgütleri ile birlikte ele alınarak daha kapsamlı ve daha kapsayıcı şekilde yeniden Meclis’e getirileceğini ifade etti.

İmza Kampanyası 150 Bine Dayandı: Tarım Zehirleri Yasaklansın