Connect with us

Kültür

5. İstanbul Tasarım Bienali Başladı

Tasarım Bienali

Farklı formatları bir araya getiren 5. İstanbul Tasarım Bienali, 15 Kasım 2020 tarihine kadar devam ediyor.

Bienal bu sene, sergiler, kamusal alanda yer alan açık hava yerleştirmeleri ve dijital video serileri olmak üzere üç farklı formatta izleyicilerle buluşuyor.

Empatiye Dönüş: Birden Fazlası İçin Tasarım

Küratörlüğünü Mariana Pestana’nın, Sumitra Upham ve Billie Muraben ile birlikte yürüttüğü Empatiye Dönüş: Birden Fazlası İçin Tasarım başlıklı bienal, sergi mekânlarında, İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda farklı ülkelerden ve disiplinlerden katılımcıların projelerine ev sahipliği yapıyor. Sergi mekânlarındaki projeler 15 Kasım 2020 tarihine kadar ziyarete açık olurken; şehirdeki müdahaleler, araştırma projeleri ve video serileri ise 30 Nisan 2021’e kadar gelişerek devam edecek.

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Güncel Sergiler

5. İstanbul Tasarım Bienali Programı

Dijital ortamda yayımlanacak Eleştirel Yemek Programı adlı video serisi, Akdeniz havzasından projeleri Cihangir’deki ARK Kültür’de bir araya getirecek Kara ve Deniz Kütüphanesi programı ve bir arada yaşamayı yeniden ele alan projelerin Pera Müzesi’nin yanı sıra kentin farklı noktalarına uzanacağı Yeni Yurttaşlık Ritüelleri adlı müdahaleler dizisi gibi programlar 5. İstanbul Tasarım Bienali izleyicilerini üç eksende bir araya getiriyor.

Bienal takipçileri evlerinde; yiyecek alışverişi, tedariki ve tüketiminin günümüz kültürünü etkileyen ekolojik, ekonomik ve jeopolitik koşullarla nasıl ilişkili olduğunu sorgulayan Eleştirel Yemek Programı adlı video serisini izleyebiliyor. Bölümler 28 Şubat’a kadar her Pazar İKSV’nin YouTube kanalında, bienalin internet sitesinde ve e-flux architecture platformunda yayımlanacak.

Derviş Zaim Filmine Fransa’dan Ödül