Bizi Takip Edin

Ekoloji

Rize Güneysu’da Taş Ocağına Karşı İmza Kampanyası

rize Güneysu

Rize Güneysu ilçesi Gürgen Vadisi’nde HES’e karşı mücadele veren köylüler bu kez de taş ocağı ile riski ile karşı karşıya kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Güneysu ilçesi Gürgen vadisinde hukuksuz bir şekilde yapımı devam eden Alicik HES projesine karşı mücadele eden köylüler bu kez bölgede yapılması planlanan taş ocağına karşı imza kampanyası başlattı.

Tokat’ta Siyanür Ve Sülfürik Asitle Altın Arama Başladı

Rize Güneysu Direniyor: “Taş Ocağı Yeni Bir Yıkım Projesidir”

Artı Gerçek’ten Gençağa Karafazlı’nın haberine göre “Vadi üzerinde veya memleketin herhangi bir köşesinde yaşamı ve doğayı tehdit eden bu tür çalışmaların karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz” diyen Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Ceyhun Kalender, yapılması planlanan taş ocağına karşı tepkilerini şu şekilde dile getirdi:

“Güneysu Gürgen Köyü’nde, Alicik HES’ e karşı Rize İdare Mahkemesi’ne açtığımız dava henüz daha sonuçlanmadan aynı dere üzerinde taş ocağı açılarak yeni bir yıkım projesi hayata geçirilmek isteniyor. Güneysu Başköy’de bulunan, Güneysu ve köylerine içme suyu sağlayan Güneysu İçme Suyu projesinin hemen membaında, Taşlıderede planlanan taş ocağı için şirket ön çalışma yapıyor. Yurttaşlarımız tepkili ve taş ocağının durdurulması için imza toplanmaya başlandı.

“Oysa Biz Millet Bahçesi Bekliyorduk”

Dozeri, kepçeyi kapan bu dereye koşuyor. Sanki bu derenin taşı toprağı altın. Hesler, taş ocakları, mıcır fabrikaları, dere yatağından malzeme alımı, karayolu diye metrelerce yükseklikte yapılan bentler. Oysa biz Millet Bahçesi bekliyorduk!

Sürekli taşkınlarla gündeme gelen Güneysu Gürgen, Başköy deresi HES’ler ve taş ocakları ile daha da riskli bir duruma getirildi. Ancak biz büyük bir felaket yaşamadan bu konularda tedbir almasını bilmiyoruz. Çünkü daha çok kar daha çok para kazanma arzusu sağduyuyu tamamen köreltiyor.

Keşan Sazlıdere’de Ya Balıklar Ya Tankerler Yüzecek

‘Arıcılık, Hayvancılık Bitecek”

Burada Başköy yerleşim merkezine çok yakın bir alanda planlanan taş ocağı, buradaki yaşamı da tehdit edecek. Bu vadide arıcılığın en yoğun olarak yapıldığı bölge Başköy ve mezralarıdır. Taş ocağındaki patlatmalar, kamyonlar, iş makineleri burada arıcılığı ve diğer hayvancılığı tamamen bitirir.

Bu olumsuzlukları HES çalışmalarında da fazlasıyla gördük.  Bilirkişi incelemesi sırasında vatandaşların beyanına göre bölgede bal üretiminde ciddi bir azalma var. Bunun yanında başta balıkçılık olmak üzere hayvancılığın adeta sonu hazırlanmaktadır. Çay tarımı verimsiz, diğer yöresel ürünler de artık üretilmiyor.

Hukuki Mücadeleye Devam

Biz Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği olarak, baştan itibaren bu vadi üzerinde veya memleketin herhangi bir köşesinde yaşamı ve doğayı tehdit eden bu tür çalışmaların karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz.  Bu amaçla Güneysu ve köylerinde kurulmaya çalışılan HES Projeleri ve taş ocaklarına karşı her türlü hukuki mücadeleyi verdik vermeye de devam edeceğiz.

İlgili kurumları, şirketleri, yandaşlarını sürekli uyardık,  çok söz söyledik. Bu süreçte birçok hukuksuzluk tespit ettik. Biz her şeyden önce vatandaşlık görevimizi yaptık. Ancak bu hukuksuzluklar karşısında resmen üç maymunu oynadılar.

Bu konuda en büyük kazanımımız, 2008’den beri devam eden mücadelemiz süresince her sonraki aşamada daha güçlü bir ses yükseliyor. Bu sefer vatandaşlar daha kararlıdır.

Yazıktır, günahtır… Sadece benim köyümde değil, ülkenin hatta gezegenimizin neresinde olursa olsun böyle bir talan, yıkım, tahribata müsaade edilmemelidir. Yarın çok geç olabilir. Geri dönüşü imkânsız zararlar oluşmadan gelin bu inadınızdan vazgeçin.” dedi

Kirazlıyayla’da Bilirkişi Raporuna Rağmen Şirket Lehine Karar Verildi

7 Dilde Ya Biz Anlatamadık Ya Siz Anlamadınız 

Ceyhun Kalender açıklamasının sonunda ise Karadenizli bir sanatçının seslendirdiği “ ya ben anlatamadım ya sen anlamadın” türküsüne atıfta bulunarak; “Ya biz anlatamadık, ya siz anlamadınız”

Türkçe anlamayanlara farklı dillerde de seslenelim ki belki anlarlar diyerek, diyerek çeşitli yabancı dillerde “Lütfen bu köyü rahat bırakın, buradaki canlı yaşamına daha fazla zarar vermeyin” dedi.

Please leave this village alone, do not cause any further damage to the living life here.
אנא השאר את הכפר הזה בשקט, אל תגר נזק נוסף לחיים החיים כאן.

请独自离开这个村庄,不要对这里的生活造成任何进一步的损害.

من فضلك اترك هذه القرية وشأنها ، لا تتسببفي أي ضرر إضافي للحياة هنا

Խնդրում եմ, հանգիստ թողեք այս գյուղը, այլևս մի վնասեք այստեղի ապրող կյանքին

Αφήστε αυτό το χωριό μόνοι σας, μην κάνετε άλλη ζημιά στη ζωή εδώ.

এই গ্রামটি একা ছেড়ে যান, এখানে জীবনযাপনের আর কোনও ক্ষতি করবেন না