Bizi Takip Edin

Ekoloji

‘Doğal Hayatın Fayans Kaplı Tecrit Odası Olduğunu Mu Düşünüyorsunuz?’

gaziantep hayvanat bahçeleri Zülal Kalkandelen Kübra önderoğlu

Hayvanat bahçesindeki tecrit görüntülerinin ardından Avukat Kübra Önderoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne kınama ve uyarı ihbarında bulunuldu.

Vegan Aktivist / Gazeteci Zülal Kalkandelen’in paylaşımları üzerine kınama ve uyarı ihbarını gerçekleştiren Avukat Kübra Önderoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne “Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanlığı personeliniz, doğal hayatın bir tür fayans kaplı tecrit odası olduğunu mu düşünmektedir?” sorusunu yöneltti.

Görüntülerin sosyal medyada ciddi tepki yaratması sonucu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada maymunun diş operasyonu sonrasında tecrit edildiği açıklanmıştı. Uyarı ihbarında tecrit demenin boş, taş odada hapsetmek olmadığını belirten Önderoğlu, “Belediyenizin hayvanat bahçesinde tuttuğu hayvanların bakımı, beslenmesi, sağlık operasyonları ve gerektiğinde tecriti için ödeyecek parası yok ise hayvanlar için bakım masrafını üstlenebilecek pek çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu gibi yurtdışında bulunan doğal yaşam parklarından da hayvanların alınabilmesi mümkünken hangi gerekçe ile nesli tükenmekte olan maymun türlerinin taşla kaplı odalara hapsedildiği anlaşılamamıştır.” ifadelerini kullandı.

Zülal Kalkandelen: ‘Bu Bir İşkencedir, Köleliğin Özeni Mi Olur?’

Kübra Önderoğlu: ‘Her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vicdanen rahatsız’

Doğal yaşam ortamının Afrika kıtasının en sıcak bölgeleri olduğu bilinen ve duygusal algı olarak insana oldukça yakın olan maymunlara yapılan kötü muamelenin kabul edilemeyeceğini söyleyen Önderoğlu, “Hizmetinizin kusurlu işleyişinden her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vicdanen rahatsız olarak ve başkaca ülkeler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde itibar kaybı yaşayarak açıkça zarar görmektedir.” dedi.

Yasal olarak bu uyarı yapılmadan, kuruma bir dava açılamadığı belirtildi.

Hipodromlardaki İşkence: At Yarışlarında Yaşanan Sistematik Zulüm

Kübra önderoğlu

‘Doğayı Korumakla Görevli Kişi, Hayvan Katledip Fotoğraf Paylaşıyor’

Ne Olmuştu?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvanat bahçesinde çekilen tecrit altındaki maymun fotoğrafı, hayvan özgürlüğü ve hakları savunucuları tarafından sert tepkiyle karşılanmıştı.

Tepkiler üzerine Gaziantep Hayvanat Bahçesi, “Dişine bir işlem yapıldı. O nedenle tecrit edildi. Zemin alttan ısıtmalı. Şartlara özen gösteriyoruz.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Hayvanat bahçelerinin hayvanlar için hapishane olduğunu belirten aktivistler, tüm hayvanat bahçelerinin kapatılmasını ve buralardaki tüm hayvanların doğal yaşam alanlarına bırakılmasını bir kez daha talep etmişti.