Bizi Takip Edin

Politika

‘Ülkenin Kaynaklarını Daha Ne Kadar Katar’a Peşkeş Çekeceksiniz’

Faik Öztrak chp myk toplantısı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi.

Öztrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bu vefat sayılarının buzdağının görünen kısmı olduğunu, suyun altında ise çok daha vahim gelişmelerin yaşandığını biliyoruz.”

Resmi rakamlar 139 can kaybı var derken dün sadece İstanbul’da 189 yurttaşımızın salgın hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Hastanelerde yer bulmak çok zorlaştı.

İmamoğlu Gerçek Ölüm Sayısını Açıkladı: ‘Ben Şimdi Ne Yapayım?’

Faik Öztrak: Dar Gelirli Kesimlerin Borçlanacak Hali Kalmadı

Saray yeni kararlar aldı ama alınan kararları çözmek üç bilinmeyenleri denklemi çözmekten daha zor.  Salgında en fazla borç veren hükümet bizim iktidar.

Dar gelirli ailelerin satın alma gücü daha da düşüyor. Bir nesli kaybetmemize yol açacak sağlığa ve eğitime ulaşma sorunları en çok yoksul kesimlerde yaşanıyor. Dar gelirli kesimlerin borçlanacak hali kalmadı.

Koronavirüs Tedbirleri

Öztrak, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan yeni kısıtlamalara değinerek, “Alınan kararları çözmek üç bilinmeyenli bir denklemi çözmekten çok daha zor. Kimin ne zaman sokağa çıkacağını anlamak için oldukça fazla bir uğraş gerekiyor. Kararları anlamakta zorluk çeken yurttaşlarımıza ise idari para cezaları yağdırılıyor. Salgında yeni slogan ‘maske, mesafe, ceza’ oldu. Tüm dünyada devletler yurttaşlarının evde kalmasını istiyor; ama yitirilen gelirlerini telafi etmek için de vatandaşlarına destek musluklarını sonuna kadar açıyor. Bu kapanma kararı salgını kontrol altına alabilmek, canımızı kurtarmak için doğru. Ama bir şartı var. İnsanları canlarıyla cüzdanları arasına sıkıştırmayacaksınız” diye konuştu.

Bugün Seçim Olsa Millet İttifakı’na Geçecek Belediyeler

“Türkiye’nin Tapusunu Katar’ın Üstüne Yapın”

“Yıl sonu yaklaşıyor, uyarıyoruz. Enflasyon rakamlarıyla oynayarak emekliye yine kumpas kurmayın. Kul hakkına girmeyin.  Türkiye’nin tapusunu Katar’ın üstüne yapın olsun bitsin. Koskoca ülkeyi ve kaynaklarını parsel parsel daha ne kadar Katar’a peşkeş çekeceksiniz. 

Erdoğan geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı arzu ediyoruz diyor. Şimdi Avrupa’ya yeniden göz kırpmaya başlıyor. Neden? Kasayı emanet ettiği damat kasayı boşattı. İstifasını instalayıp kaçıp gitti. 

Atadığınız bakanlar millete karşı değil size karşı sorumlu. Atadığınız her bakanın her işleminden de siz sorumlusunuz.”

‘Bu Tehdit Anayasal Düzenedir’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit mektubuyla ilgili Alaattin Çakıcı hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin de “Bu tehdit aslında muhalefet partisi liderine değil anayasal düzenedir.” diyen Öztrak, “Dava açıldığına dair açıklamayı TBMM Grup Başkanvekili yaptı. Şimdi de İbrahim Kalın bu konu ile ilgili ‘takip ediliyor’ diyor. Biz şunu görmek istiyoruz, ortada ana muhalefet partisine yönelik hakaretler ve tehdit vardır. Bununla ilgili davalar ne zaman sonuçlanacaktır. Aslında bu tehdit ana muhalefet partisine değil anayasal düzenedir. Dolayısıyla da bunun bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP’li Tanrıkulu: ‘Bu Sözlerin Sahibinin Kim Olduğunu Biliyoruz’

“Bizim Geçmişimizde Şanlı Bir Antiemperyalist Duruş Var”

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Öztrak, CHP’li Ünal Çeviköz’ün S400’ler ile ilgili yaptığı açıklaması sonrası bunun milli bir mesele olduğuna ilişkin gelen tepkilerin sorulması üzerine, “Genel başkanımızın da benim de bu S400’ler ile ilgili söylediklerimiz son derece açıktır ve partimizin resmi görüşünü yansıtır. Bundan hareketle bizlere mandacı vesayet suçlamalarında bulunuyorlar. Bizim geçmişimizde ne manda ne vesayet var. Bunların hepsini elinin tersiyle iten şanlı bir antiemperyalist duruş var. Vesayet bizden çıkmaz. Bu parti büyük bir önderin kurduğu partidir, biz de onun neferleriyiz. Nasıl bizi mandacılıkla suçlayabilirsiniz?” dedi.

Kübra Par: ‘Cumhur İttifakı’nın Aracı Devrilmedi Ama Bir Sarsıntı Yaşadı’

Bülent Arınç’ın Selahattin Demirtaş Ve Osman Kavala İle İlgili Sözleri Üzerine

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç’ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine de Öztrak, “CHP haktan, hukuktan, adaletten yana olan bir partidir. Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe uğrayan kim varsa biz onun hakkına hukukuna sahip çıkarız. Biz zamanında ‘muhtar bile olamaz’ dedikleri Tayyip Erdoğan’ın hukukuna da sahip çıktık. Biz onunla ilgili yasakların kaldırılması için gerekli desteği verdik. Kim hukuksuzluğa haksızlığa uğruyorsa biz ona sahip çıkarız. Siyasi görüşü bizim için önemli değildir. Aynı görüşte olmasak da siyasetçinin de vatandaşın da hakkına hukukuna sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.