Bizi Takip Edin

Politika

Yeşiller Partisi’nden ‘Şerh’ Açıklaması: ‘Endişeyle Karşılıyoruz’

Yeşiller Partisi Paris Anlaşması

G20 Zirvesi sonrası yayınlanan bildiride Paris Anlaşması vurgusu yapan bir maddeye Türkiye’nin şerh koymasına, Yeşiller Partisi’nden tepki geldi.

Yeşiller Partisi’nin sosyal medya hesabından yayınlanan açıklamada, “Zirvenin sonuç bildirgesinde bütün G20 üyeleri, 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’nda Paris Anlaşması doğrultusunda kararlar alınmasına destek vereceklerini belirtti. Türkiye’nin bu maddeye yönelik bir şerh yayımlamasını endişeyle karşılıyoruz” denildi.

Yeni Kurulan Yeşiller Partisi, Kiminle Asla İttifak Yapmaz?

Yeşiller Partisi: ‘Paris Anlaşması Altında Hakkaniyet Tartışması Kalmadı’

Yeşiller’in yaptığı açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye, Paris Anlaşması’na taraf olup sera gazı emisyonlarını azaltma konusunda üzerine düşen sorumluluğa sahip çıkmak yerine geçmişte kalmış tartışmalara sığınıyor. Oysa Paris Anlaşması altında artık bu hakkaniyet tartışmasının önemi kalmadı.”

Bütün ülkeler sorumlulukları ölçüsünde kendi belirledikleri oranlarda katkıda bulunuyorlar. Türkiye ise kaçmaya ve tarihsel sorumluluğunu olduğundan daha az göstermeye devam ediyor.

Yeşiller Partisi Kuruldu: Türkiye’nin Yeşil Bir Politikaya İhtiyacı Var

‘Daha Fazla Bahaneye Tahammülümüz Yok’

Oysa bir G20 ülkesi olarak Türkiye’nin iklim krizindeki sorumluluğu kendisiyle benzer nüfusa sahip pek çok ülkeyle, hatta Avrupa ülkelerinin bir çoğuyla aynı veya çok yakın. Bu nedenle derhal Anlaşma’yı onaylayıp mutlak emisyonlarını azaltmak için somut hedef belirlemek zorunda.

Bu hedefi tutturmak için de kömürden vazgeçmek, fosil yakıtlardan uzaklaşmak, karbonsuz bir ekonomiye doğru hızlı dönüşüm için harekete geçmek zorunda.

Daha fazla bahaneye tahammülümüz yok.”

Fransa Seçimlerinde Yeşil Dalga: Yeşiller ve Sol İttifaktan Tarihi Başarı