Bizi Takip Edin

Ekoloji

Saros Gönüllüleri: ‘BOTAŞ, Dış Ticarete Saros Körfezi’ni Kurban Ediyor’

Saros Gönüllüleri Dayanışması

Sazlıdere’de doğalgaz limanı ve boru hattı projesine karşı davalar sürmesine rağmen inşaat hukuksuz bir şekilde sürüyor.
Saros Gönüllüleri Dayanışması mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı istedi.

Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından FSRU Likit doğalgaz limanı ve boru hattı projesi ile ilgili yapılan açıklamada BOTAŞ’ın acele kamulaştırma yoluyla vatandaşların topraklarını çok düşük bedellerle el koyduğu belirtilerek, projeye karşı dava süreçleri sürmesine rağmen 20 gündür süren inşaatın hukuksuz olduğu mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı çıkartması istendi.

Saros Gönüllüleri Dayanışmayı Büyütüyor: ‘BOTAŞ Saros’dan Çık’

Saros Gönüllüleri Dayanışması: ‘Körfezi Kurban Ediliyor’

Saros körfezimizin Sazlıdere kıyılarında alelacele inşaatı başlatılan, (FSRU ) Likit doğalgaz limanı ve boru hattı inşaatının 20 gündür tarım topraklarını yok ederek devam ettiği belirtilen açıklamada, “Acele kamulaştırma ve el koyma tebliği toprak sahiplerine daha yeni gönderilmiştir. Gerekçeli karar 17.07.2020 tarihinde verildiği halde BOTAŞ şirketi aylarca kararı tebliğ ettirmemiştir. Arazi sahiplerine karar tebliğini yaptırmayan BOTAŞ, mülkiyet sahiplerinin bilgisi dışında, kepçe, dozer, kamyon gibi tüm iş makineleri ile Saros Körfezine girmiştir. Halkın hizmetinde olması gereken BOTAŞ maalesef dış ticarete ülke topraklarını ve Saros Körfezi’ni kurban etmektedir” denildi.

Doğal yaşam hakkına rant ve kâr için saldıran BOTAŞ’ın zorlama ile yurttaşların mülkiyet haklarını ellerinden aldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi: “Arazi sahibi ailelerin Atalarından kalan en değerli  topraklarına el konulmuştur. Çok düşük bedellerle BOTAŞ şirketinin vatandaşların ata topraklarını acele kamulaştırması halka karşı hukuksuzluk reformudur.”

Haluk Levent Saros’ta: Para Babaları Tekrar Buraya Göz Diktiler

“Mahkeme Hukuksuzluğunu Yürütmesini Durdurmalı”

Dava süreçleri daha sonlanmadan ve iki ayrı keşif ve bilirkişi incelemesinin hemen ardından hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılıklara rağmen başlayan inşaat ve hafriyatların her gün daha fazla tarım arazisine zarar verdiği vurgulanan açıklamada, “Edirne İdare Mahkemesince bu hukuksuzluğun bir an önce yürütmesinin durdurulmasını talep ediyoruz. Saros körfezinde, denizde ve karada yaşayan tüm canlılara, insan haklarına yapılan haksızlığa karşı tüm insanlığı dayanışmamızı büyütmeye çağırıyoruz” denildi.