Bizi Takip Edin

Ekoloji

Ekoloji Birliği: ‘Bizler Vandal Değil, Yaşam Savunucularıyız’

Ekoloji Birliği vandal Erdoğan Açıklama

Ekoloji Birliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşam savunucularını hedef göstererek ‘Vandallık’ suçlaması yapmasına karşı bir basın açıklaması yayınladı. 

“Ekoloji mücadelesi, yaşamı savunma mücadelesidir.” diyen Ekoloji Birliği, Emperyalist-kapitalist saldırıya karşı direnme hakkını kullanan halka ve ekoloji örgütlerine yönelik “çevreci maskesi takmış vandallar”, “arkası karanlık birçok marjinal” söylemlerini kabul etmediklerini belirtti.

Ekoloji Birliği: “Şirketlere Kıyak, Halka Kazık, Sonuç Ekolojik Yıkım”

Ekoloji Birliği: ‘Yağmacı Sermaye Şirketlerine Değil, Yaşamı Savunanlara Sahip Çık’

Ekoloji Birliği’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Eti Maden İşletmeleri Lityum Karbonat Üretim Tesisleri’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada havasını, suyunu, toprağını savunanları hedef göstererek “vandallık ve provokatörlük” ile suçlamıştır.

Ekoloji mücadelesi, emek ve demokrasi mücadelesi ile birlikte geleceğine sahip çıkma mücadelesidir.
Doğal kaynaklarımız sermayenin yoğun saldırısı altındadır. Sermaye de en büyük desteğini işbirliği yaptığı iktidardan almaktadır. Ormanlarımız, yer altı kaynaklarımız, sularımız kısaca doğamız kapitalist sistem tarafından meta olarak görülmekte ve sömürülmektedir.

‘Yükselen Ekoloji Mücadelesi Karşısında İktidar ve Şirketler Paniklemeye Başladı’

Ancak halkımız gerçekleri görmekte, köylerde ve yaşam alanlarında havasına suyuna toprağına sahip çıkmaktadır. Yükselen ekoloji mücadele karşısında da iktidar ve şirketler paniklemeye başlamıştır.
İktidar ve şirketler ekoloji mücadelesi verenleri kendilerince karalamaya, halkın gözünden düşürmeye çalışıyorlar, ama başaramayacaklar çünkü toprağına, suyuna geleceğine sahip çıkan halk oldukça kararlıdır. Verilen mücadele haklı ve meşrudur.

‘Asla Kabul Etmiyoruz’

Emperyalist-kapitalist saldırıya karşı direnme hakkını kullanan halka ve ekoloji örgütlerine AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan tarafından “çevreci maskesi takmış vandallar”, “arkası karanlık birçok marjinal” denmesini asla kabul etmiyoruz.

Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bir kişinin halkının ve yaşamı savunanların yanında olması gerekir.

Cumhurbaşkanı öncelikle iklim krizini hızlandıran karbon salımına yol açan termik santrallar gibi ekolojik yıkım projelerini durdurmalı, susuzluğun ve kuraklığın iyice arttığı bu dönemde aşırı su kullanan ve hiçbir kamusal yararı olmayan ve doğayı tahrip eden metalik madencilik projelerini kapatmalı, Paris Anlaşmasının TBMM tarafından onaylanmasına destek vererek karbon salımını azaltıcı tüm tedbir ve önlemleri acilen yerine getirmelidir.

Talan ve yağmacı sermaye şirketlerine değil, yaşamı savunanlara, halkına, köylüne sahip çık”

Ekoloji Birliği’nden ‘Katar’ Tepkisi: ‘Suyun Ticarileşmesine İzin Verilmemeli’