Bizi Takip Edin

Ekoloji

Bursa’da Skandal: ’22 Köyün Kanalizasyonu, Kentin İçme Suyuna Karışıyor’

DOĞADER bursa içme suyu foseptik

DOĞADER, Bursa’da kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Nilüfer ve Doğancı barajına 22 dağ köyünün foseptik sularının aktığını tespit etti.

Bursa’da 22 dağ köyünün foseptikleri, kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Nilüfer ve Doğancı barajına aktığını tespit eden Bursa Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER), “Bursalıların sağlığı tehdit altında” uyarısında bulundu.

DOĞADER Dava Açmıştı: ‘Milli Parkın Göbeğine Beton Döküyorlar’

DOĞADER: ‘Halkın Sağlığı İçin Acil Müdahale Edilmeli’

Bölge halkının şikayetleri üzerine baraj havzasını inceleyen DOĞADER ekibi, halk sağlığını tehdit eden görüntüler ile karşılaştı. DOĞADER Genel Sekreteri Sedat Güler, “Nilüfer ve Doğancı baraj havzasında bölgedeki 22 dağ köyünün evsel ve kanalizasyon atık suyu borular ile barajı besleyen derelere, oradan da barajlara gidiyor” dedi.

Yaşam Savunucuları: ‘İznik Gölü Bir Cinayete Kurban Gitmektedir’

‘Depolar Taşmış, Arıtmalar Çalışmıyor’

Bazı köylerde yapılmış atık su depolarının taşmış olduğunu gördüklerini söyleyen Sedat Güler, “Atık su deposu olmayan köylerin boruları da derelere verilmiş. Bazı köylerde yapılan arıtmalar da çalışmıyor” ifadelerini kullandı.

Milli Ağaçlandırma Günü Öncesinde Kirazlıyayla’da Ağaç Katliamı 

‘Acilen Koruma Altına Alınmalı’

“Zaten var olan kuraklık nedeni ile barajlarımızı besleyen azalmış su kaynakları da bu atıklarla kirleniyor” diyen Güler, “Bursa’yı yöneten kurumların, Bursa halkının sağlığı için acilen barajı besleyen derelerimizi koruma altına alması gerekiyor” diye konuştu.

İBB’den Gemlikli Zeytin Üreticisine Destek