Bizi Takip Edin

Politika

Bu CHP’li Belediyede Asgari Ücret Tam 4 bin 500 TL

Tuzlukçu Belediyesi

CHP’li belediyeler 2021 yılı için asgari ücreti 3.100 lira ve üzerinde açıklarken, Konya’nın Tuzlukçu Belediyesi asgari ücreti tam 4.500 lira yaptı.

Asgari ücretin net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanmasının ardından bir çok CHP’li belediye 2021 yılı için asgari ücreti 3 bin 100 lira ve üzerinde açıkladı. Açıklanan rakam sonrası Türkiye’de en yüksek asgari ücreti veren kurum merak konusu oldu.

DİSK’ten Asgari Ücret Tepkisi: ‘Son Derece Yetersiz Bir Ücret’

En Yüksek Asgari Ücreti Veren Tuzlukçu Belediyesi Oldu

Asgari ücret görüşmeleri sürerken, CHP’nin önerisi net 3 bin 100 TL olmuştu. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının asgari ücretin üzerinde 2 bin 517 lira olarak hesaplandığını ifade eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Gelin şu kararı alalım. Bir temenni kararı. Asgari ücret 3 bin 100 lira olsun ve vergiden muaf olsun. İşverene de yük olmayalım.” demişti.

CHP’li Belediyeler Kılıçdaroğlu’nun Önerisine Uydu

Partinin belirlediği rakamın ardından CHP’li belediyelerde asgari ücret zamlarını açıklamaya başladı.  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, yılbaşından sonra belediyede uygulanacak olan asgari ücreti 3 bin 350 TL olarak açıkladı. Edirne Belediyesi ise işçilerine 3 bin 200 lira vereceğini duyurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ise 3 bin 100 TL yaptı.

CHP’li Güncer: ‘Acı Reçete Asgari Ücretle Geçinen Vatandaşa Kesilemez’

Başkan Akbuğa: ‘Bütün Çalışanlarımızı Sendikalı Yaptık’

Türkiye genelinde en yüksek asgari ücreti ise Konya’nın CHP’li Tuzlukçu Belediyesi açıkladı. Başkan Nurettin Akbuğa, 8 Aralık tarihinde sosyal medyadan yaptığı açıklamayla asgari ücret 4 bin 500 TL’ye çektiklerini belirtti.

Akbuğa Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Tuzlukçu Belediyesi’nde kadrolu, taşeron işçi ayrımını kaldırdık. Bütün çalışanlarımızı sendikalı yaptık. Aynı işi yapan tüm personelimiz eşit ücret alacak. En düşük maaş 4.500 TL olacak. Emek en yüce değerdir”