Bizi Takip Edin

Yerel

Mahkemeden Moda Sahiline ‘Ulu Cami’ Projesine İptal Kararı

Kadıköy Rıhtım

Kadıköy’de 5 yıldır yapımı tartışılan Moda sahiline ‘Ulu Cami’ projesine, İstanbul 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verildi.

30 bin metrekarelik dolgu alanı ile birlikte inşa edilecek cami, çok ciddi tartışmaları da beraberinde getirmişti. Birçok Kadıköylü; “Biz camiye karşı değiliz, ancak doğru yerde ve doğru zamanda, doğru bir yatırım ve proje olmalı. Burada böyle bir ihtiyaç yok. Biz Kadıköylüleri genel arenada zor durumda bırakıyorsunuz” diyerek isyan etmişti.

Kadıköy’deki Otel İnşaatının Temelinden Bizans Dönemine Ait Cadde Çıktı

Kadıköy Rıhtım’da Yapılması Planlanmıştı

2015 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy Rıhtım’da “Balon Kafe” olarak bilinen alan ile İDO Terminali yanına, denize sıfır alanda büyük bir cami inşa etmek üzere düğmeye basmıştı. Ancak caminin yeri, çevresel faktörler vb. birçok yönü, kamuoyunda ciddi tartışmaları beraberinde getirmişti.

Hukuka Uyarlılık Bulunmadığı Gerekçesiyle İptal Edildi

Kadıköy Belediye Başkanlığı’nın açtığı ve Mimarlar Odası’nın müdahil olduğu davada İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nden, İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 09.11.2017 tarihinde almış olduğu 4963 sayılı kararı ve eki projenin hukuka aykırılığı nedeniyle iptali istenmişti. İstanbul 3. İdari Mahkemesi de “İstanbul ili, Kadıköy ilçesi, Rıhtım mevkiinde yapılması planlanan; cami, şadırvan, kültür merkezi ve diğer hizmetler yapısı ile yeraltı otoparkı yapısına ilişkin kararı ve eki projenin hukuka uyarlılık bulunmadığı” gerekçesiyle dava konusu işlemlerin iptaline karar verdi.

Haydarpaşa Garı’nın “Gar” Olarak Kalabilmesi İçin Mücadele Sürüyor

Kadıköylüler: “Yeri Uygun Değil”

Kadıköylüler, birçok sivil toplum örgütü ve kuruluşlar, ardı ardına yaptıkları açıklamalarda Moda sahiline ‘Ulu Cami’ projesi için seçilen yerin uygun olmadığına vurgu yapmıştı. Ancak sosyal medyada hedef tahtasına oturtulan Kadıköylüler ve projeye karşı çıkan kesimler, “Camiye karşılar” ajitasyonu ile defalarca zor durumda bırakılmıştı.

(Kadıköy Life)