Bizi Takip Edin

Ekoloji

DOĞADER: ‘Bursa’nın Yüzlerce Yıllık Tarihine İndirilmiş Bir Hançerdir’

Koza Han Doğader

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Koza Han alanında yenileme çalışmalarına başlamasına, DOĞADER’den sert tepki geldi.

Tarihi dokunun dikkate alınmadığını belirten dernek, zemin yenileme çalışmalarının ‘Bursa’nın yüzlerce yıllık tarihine indirilmiş bir hançer’ olarak ifade etti.

DOĞADER Dava Açmıştı: ‘Milli Parkın Göbeğine Beton Döküyorlar’

DOĞADER: ‘Koza Han Özel Bir Değerdir’

DOĞADER tarafından yapılan paylaşım şu şekilde:

“Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan değeri Koza Han’da tarihi dokuyu bozacak işlemler derhal durdurulmalıdır. Beş asırdan fazla Bursa’da ayakta kalan Koza Han’da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu zemin yenileme çalışmalarını üzülerek izliyoruz. 

UNESCO’nun Dünya Mirası listesi içerisinde sıraladığı Orhangazi Külliyesi ve Hanlar Bölgesi, Koza Han özel bir değerdir. Burada tarihi dokuyu dikkate almadan yapılan her çalışma kültür mirasımıza zarar vermektedir.

Bursa’da Skandal: ’22 Köyün Kanalizasyonu, Kentin İçme Suyuna Karışıyor’

‘Yenileme Çalışmalarının Durdurulmasını İstiyoruz’

Büyükşehir Belediyesi’nin Anıtlar Kurulu kararıyla başlattığı çalışma popülist bir karardır ve Bursa’nın yüzlerce yıllık tarihine indirilmiş bir hançerdir. DOĞADER olarak bu yürütülen yenileme çalışmalarının durdurulmasını istiyoruz.

Bursa’nın tarih mirasına, kültürüne sahip çıkmak isteyenleri öncelikle tarihi dokuyu korumaya çağırıyor, var olan yapıları gelecek yıllarda ayakta tutmak için sağlamlaştırmaya davet ediyoruz.”

Yaşam Savunucuları: ‘İznik Gölü Bir Cinayete Kurban Gitmektedir’

Koza Han Tarihi

Bursa’da Ulu Cami ile Orhan Cami arasında bulunan Koza Han 1491’de II. Bayezid tarafından dönemin mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şah’a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır.

Koza Han eskiden ipek böceği kozalarının satışının yapıldığı bir yerdi.Kozalardan elde edilen ipek kumaşlar Bursa’nın tekstil merkezi olmasında ilk rolü oynamıştır. Bursa ve çevresinde yaşayan kendilerini Manavlar olarak ifade eden yaklaşık 1000 yıldır bu topraklarda yaşayan Türkler İpek Böceği üreticiliğini yüzyıllardır yapmaktadırlar. Ortaasya’dan gelen bu gelenek burada da sürdürülmüştür.

Koza Hanın içinde geniş, dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı olan han 95 odalıdır, tam ortasında küçük bir mescidin altında bir şadırvan vardır. Odalar artık mağaza halini almıştır. Hanın doğusunda eskiden konaklamaya gelenlerin atlarını bağladıkları ahır ve depoların bulunduğu Dış Kozahan denilen ikinci bir avlulu bölüm vardır.Uzunçarşı’ya mavi çinilerle süslü bir taç kapı ile açılır. Bu süslü kapı açık çarşı ve kapalı çarşı’ya açılır. Eski zamanlarda değişen adları; Ceddid-i Evvel, Şimşek Hanı, Beylik Kervansarayı, Beylik Hanı, Cedid-i Amire ve Yeni Kervansaray’dır.

Koza Han halen Bursa ekonomisine ipekçilik alanında katkılarını sürdürmektedir. Üst katında ipek mamüllerini satan kaliteli dükkanların yanısıra alt katta da kafeteryalar mevcuttur. Hem ziyaret,hem ticaret hem de dinlenmek için Bursa’nın vazgeçilmezidir.