Bizi Takip Edin

Ekonomi

2021’de Altın Fiyatları Yükselecek Mi? Düşecek Mi? İşte Uzman Yorumları

2021'de Altın Fiyatları yükselecek mi

2021’de altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? 2020’de pandeminin etkisi ile oldukça yükselen altın fiyatları 2021’de ne olacak?

Koronavirüs aşısının bulunması ve ekonomide oluşan iyimser hava ile birlikte altın fiyatları bir süredir düşüşe geçti. Peki, yeni yılda altın yatırımcılarını ne bekliyor?

Prof. Daron Acemoğlu: ‘Türkiye Ekonomisinde Her Şey Negatife Gidiyor’

2021’de Altın Fiyatları Yükselecek Mi? Düşecek Mi?

İşte uzmanların son dönemde yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar:

Mustafa Keskintürk: ‘1753 Seviyelerine Kadar Gerileme Devam Edebilir’

A1 Capital Strateji Müdürü Mustafa Keskintürk A Para’da altın fiyatlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Ons altın şu anda bir düşüş trendi içinde. 1900 seviyesi çok önemli bir direnç seviyesi. 1900 seviyesinin üzerinde 1934 ve onun üzerinde 1970 var. Ben 1934’ün kolay geçileceğini ve 1970 seviyelerine rahat geleceğini düşünüyorum. 1900 seviyesi üzerinde eski zirveler tekrar test ediliyor olabilir. Burada gümüş tarafına da bakmamız lazım. Aynı yönde devam ediyorsa ancak o zaman ben bu seviyelerin geçilebileceğini düşünüyorum. Fakat şu anda alçalan bir trendde devam ediyor. 1900 seviyesinin aşağısındaki salınımlar 1753 seviyelerine kadar gerilemenin devamını getirebilir. Bu da alçalan trend kanalının alt sınırlarına yakın seviyeler oluyor. Uzun vadede 2021 senesinde, yine ons altını çok konuşuyor olacağız. Önümüzdeki 2-3 senede altının uzun vadeli trendini yukarı olarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Etkisi: Son Yüzyılın En Büyük Küresel Buhranı Kapıda

Atilla Yeşilada: ‘2021’de Altının Çok İyi Prim Yapacağını Düşünüyorum’

Ekonomist Atilla Yeşilada Ekonomi Tube TV’de altının geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeşilada, “Ben 2021’de altının çok iyi prim yapacağını düşünüyorum. Şunu da söyleyeyim, uzmanların çoğu da bana katılmıyor. Sebebi gayet basit uzmanlar, stratejistler, yatırım bankaları gelişmekte olan ülkelerin patlayacağını, özel sektör kredi faizlerinin ve tahvil faizlerinin düşeceği varsayımında bulunuyor. Bu ortamda tabi altın prim yapmaz. Kötü bir yıl beklemiyorum, 2020’ye nazaran daha iyi olacaktır. Ama beklentilerin çok altında kalacak gerçekleşmeler. Dünya ekonomisi hızla toparlanamayacak, salgına hemen çare bulamayacağız, şirket karları beklendiği kadar artmayacak, gelişmekte olan ülkeler sorunlarını bir günde çözüp hızla büyümeye başlamayacaklar. Bu sebepten dolayı altının yıl ilerledikçe altının değer kazanacağını düşünüyorum. Ben size altının neyin patlatacağını söyleyeyim. Bu mutant virüs ile ilgili haber akışı yakından takip edilmeli. Bir bütün Avrupa kapandı. Bir önde gelen tıp uzmanı çıktı, ‘Elimizdeki aşılar buna kifayet etmez, başka aşı bulmamız gerekiyor’ dedi. Böyle bir şey olacağını söylemiyorum. Bunlar farazi senaryolar ama bu durumda altın coşar. Eğer bu virüs umulandan daha korkutucu sonuçlara yol açacaksa, altın ve dolar endeksinde ciddi yükselişler bekliyorum.” dedi.

Mehmet Ali Yıldırımtürk: ‘Tekrar 520-530 TL Seviyesine Görebiliriz’

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı , Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk Sözcü Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede, “Mutasyona uğrayan koronavirüs haberleri ile borsa gibi diğer yatırım araçlarında büyük düşüşler görüldü. Büyük fonlar da oradaki teminatlarını tamamlamak için ellerinde bulunan altını sattılar. 1900 dolar seviyesinden tekrar sert düşmesinin temel sebebi buydu. Bugün de dalgalanma devam ediyor. Bir günde 50 dolar inip çıkması artık normal oldu. Altın fiyatlarında ocak-şubat ayları ile beraber tekrar yükseliş bekliyorum. 2020 yılında yaşadığımız gibi çok ani yükselişler görmeyi beklemiyorum. 2021 yılının ilk ayları itibarıyla ons altın fiyatları ile dolarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak gram altında tekrar 520-530 TL seviyesini görebiliriz.” öngörüsünde bulundu.

Türkiye, Salgının Ekonomik Etkisini Daha Sert Yaşayacak

Tonguç Erbaş: ‘Gram Altıncılar Alım İçin Daha Aşağı Seviyeleri Hedeflemeli’

Ahlatcı Yatırım GMY Tonguç Erbaş A Para’da gram altıncılara tavsiyelerde bulundu. Erbaş, “2 senedir altının portföylerde yüksek oranda bulundurulmasını söyleyen biriyim. Son 3,5 aydır pozisyon olarak da dünyada fon miktarındaki altın büyüklüğünde kayda değer bir artış söz konusu değil. Eğer bu durum Ocak, Şubat, Mart’ta da devam edecekse, ben altının 1920 doları geçmemesi durumunda tekrardan gerileyerek 1600 – 1800 arası bir 2021 geçirilebileceğini düşünüyorum. 1920 geçilirse, farklı bir senaryo olabilir. Gram altıncılar hem kuru hem onsu düşünerek, biraz daha alımlar için daha aşağı seviyeleri hedeflemesi daha doğru olur.” şeklinde konuştu.

HSBC: ‘Maksimum 500 TL Seviyesine Gelebilir’

İngiltere merkezli HSBC 2021 yılında altının onsunun 1965 dolardan 1907 seviyelerine geleceğini belirtirken, altının maksimum 500 lira seviyesine gelebileceğini açıkladı.

HSBC raporuna göre, “Dünya genelinde korona virüsün ortaya çıkardığı finansal ve ekonomik ve sağlık konusunda yaşanan belirsizliklerin gram altını 2021 yılında hatta 2022’de de daha düşük etkiyle olsa da destekleyecektir. 2021 yılında ons fiyatlarındaki artışla altın fiyatları, maksimum 500 lira seviyesine gelebilir. Ancak dolar kuru 2021 yılında eğer standart çıkışının üzerine ekonomik nedenlerle dolarizasyon yaşarsa bu altın fiyatlarını yukarı veya aşağı yönlü etkileyebilir.” ifadeleri kullanıldı.

KPMG Türkiye: COVID-19’un Ekonomiye Etkisi En Az Bir Yıl Sürecek