Bizi Takip Edin

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan Fikri Sağlar’a Çok Sert Tepki

Tek adamcağız siyaseti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin eski milletvekili Fikri Sağlar’ın başörtüsü ile ilgili yorumlarına çok sert tepki gösterdi.

CHP’li eski bakan ve milletvekili Sağlar, katıldığı programda “Türban irticai faaliyetlerin şeriat isteyenlerin üniformasıdır, başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu’da bir geleneksel giysidir arada fark var. Kendimden söylemek istiyorum ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu’ndan AİHM’in Açıklaması: ‘Tıpış Tıpış Uygulayacaklar’

Kılıçdaroğlu: ‘Kişi Başörtüsü Takar Takmaz, O Onun Tercihidir’

İBB Atık Yakma Tesisi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Kılıçdaroğlu, “Ya çağın neresindeyiz biz ya? Kişi başörtüsü takar takmaz o onun tercihidir. Benim görevim onun tercihine saygı duymaktır. Böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum” dedi.

Söz konusu yorumu paylaşıp paylaşmadığı sorulan Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü’de yer alan habere göre şöyle konuştu:

‘Hakim Hukukun Üstünlüğüne Göre Karar Verir’

“Nasıl paylaşırım arkadaşlar? Ya çağın neresindeyiz biz ya? Kişi başörtüsü takar takmaz o onun tercihidir. Benim görevim onun tercihine saygı duymaktır. Efendim hakim böyle olursa ya da şöyle olursa… Hakim hukukun üstünlüğüne ve vicdani kanaatine göre karar verirse gerçek anlamda hakimdir ve benim başımın üzerinde yeri vardır. Başörtüsü takar takmaz başka bir şey yapar yapmaz o ayrı bir şey o onun özel yaşam tarzıdır. Ona benim saygı duymam lazım. Ama ben saygı duyarken ondan ne bekleyeceğim gerçek anlamda adalet dağıtmasını bekleyeceğim. Adalet dağıttığı süre içinde hiçbir sorunum yok.

Kaldı ki bizim parti meclisinde de var. Üstelik hukuk mezunu arkadaşlarımız da var parti meclisinde görev yapıyor. Evet dolayısıyla böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum.”

CHP’li Purçu: ‘İşsiz Kalan Müzisyenler İntihar Ediyorlar’